Reklama

Reklama

Żużel. PGE Ekstraliga rzuci klubom koło ratunkowe. Wielka kasa zostanie przelana w ciągu miesiąca

Nieco ponad 800 tysięcy złotych, tyle dostaną kluby PGE Ekstraligi w pierwszej tegorocznej transzy od spółki zarządzającej rozgrywkami. Po odjęciu podatków i VAT-u zostanie niecałe 600 tysięcy, ale to i tak będzie dużo dla ekip, które mają pierwsze problemy z terminową wypłatą rat kontraktowych.

Niektóre kluby już mają delikatne kłopoty z płaceniem na bieżąco rat kontraktowych. Zawodnicy mają teraz wypłacane pieniądze z tzw. kwoty za podpis traktowanej, jako środki na przygotowanie do sezonu. Poślizgi biorą się z tego, że bardzo kiepsko wygląda sprawa sprzedaży karnetów. Opóźnienia w realizacji umów mają też niektórzy sponsorzy. Wiadomo pandemia.

W tej sytuacji przelew z PGE Ekstraligi pozwoli prezesom załatać dziury w przelewach. Wszystkich problemów nie rozwiąże, bo to tylko 600 tysięcy, a największe gwiazdy dostają za podpis nawet i 800 tysięcy. Z pewnością jednak te 600 tysięcy wystarczy, żeby uspokoić nastroje, tak by nikt głośno nie krzyczał, że nie płacą.

Reklama

Z tymi przelewami Ekstraligi jest ciekawa historia. Zacznijmy od wyjaśnienia, że technicznie wygląda to tak, ze klub wystawia Ekstralidze fakturę z terminem płatności do 30 dni. Zwykle jest ona wystawiana w lutym, więc w marcu pieniądze są na kontach klubów.

Raz zdarzyło się, że termin płatności został przekroczony. Sponsor tytularny nie przelał pieniędzy na czas (opóźnienie miało związek ze zmianami personalnymi w PGE), więc i Ekstraliga opóźniła przekazanie transzy. I wyszło tak, że kluby od faktury wystawionej w lutym, w marcu musiały odprowadzić VAT i podatek dochodowy, choć w tym momencie nie miały jeszcze przelewu z Ekstraligi na koncie.

Ktoś powie, że to żaden problem. Dla klubu, u którego cienko z kasą, przelanie dodatkowych 200 tysięcy złotych z pustego konta jednak jest sporym wyzwaniem. Inna sprawa, że jeśli taki klub ma też faktury kosztowe (wystawione przez zawodników, ale jeszcze niezrealizowane), to jakoś może poczarować i te 200 tysięcy zamienić na mniejszą kwotę.  

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

SprawdźWasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama