Reklama

Reklama

Żużel. PGE Ekstraliga. Falubaz – Stal na papierze. Pogoda będzie rozdawać karty. Kto się szybciej dopasuje, ten wygra

- Uważam, że te derby będą bardziej wyrównane niż się niektórym wydaje. Przy dzisiejszym sprzęcie i żużlu te parametry temperaturowo-wilgotnościowe są o wiele ważniejsze niż chociażby zębatka. Kto szybciej doreguluje sprzęt i trafi odpowiednie ustawienia, ten wygra – mówi były menedżer klubów z Torunia i Zielonej Góry, Jacek Frątczak.

Mecz Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - Moje Bermudy Stal Gorzów oczami Jacka Frątczaka:

Krajowi seniorzy. Patryk Dudek - Piotr Protasiewicz (Marwis.pl Falubaz) vs Bartosz Zmarzlik - Szymon Woźniak (Moje Bermudy Stal) 3:3

To jest naprawdę ciężki temat. W Zielonej Górze przy tej formie Patryka Dudka może być status quo. Piotr Protasiewicz jeśli będzie zdrowy, to spokojnie powinien zrównoważyć punkty Szymona Woźniaka, z całą sympatią do tego chłopaka. Może zaryzykuję, ale uważam, że te derby będą bardziej wyrównane niż się niektórym wydaje i stawiam w tym przypadku 3:3. Pamiętajmy, że mówimy o meczu w Zielonej Górze.

Reklama

Obcokrajowcy. Max Fricke - Matej Zagar (Marwis.pl Falubaz) vs Martin Vaculik - Anders Thomsen (Moje Bermudy Stal) 2:4

Ja w zasadzie od początku mówiłem, że strata Martina Vaculika w kontekście Falubazu jest niepowetowana. Słowak tor w Zielonej Górze zna doskonale. Przez ostatnie dwa lata świetnie był na nim dysponowany. Anders Thomsen w tym roku również rewelacyjny. Jeżeli Martin Vaculik jest lepiej dysponowanym zawodnikiem od Mateja Zagara, a Max Fricke jedzie podobnie u siebie jak Anders Thomsen na wyjazdach, to nie pozostaje nic innego jak postawić na 4:2 dla Stali Gorzów.

U24. Damian Pawliczak (Marwis.pl Falubaz) vs Rafał Karczmarz (Moje Bermudy Stal) 4:2

Patrząc na dotychczasowe występy obu tych chłopaków w sezonie 2021, to uważam, że Damian Pawliczak delikatnie góruje nad Rafałem Karczmarzem. Tutaj widzę więc 4:2 na korzyść zielonogórzan.

Juniorzy. Fabian Ragus - Nile Tufft (Marwis.pl Falubaz) vs Wiktor Jasiński - Kamil Pytlewski (Moje Bermudy Stal) 3:3

Od razu nasuwa się pytanie, czy w meczu pojedzie Kamil Pytlewski, czy Kamil Nowacki. To jest bardzo ważne. Jednak z racji tego, iż mecz zostanie rozegrany w Zielonej Górze, można powiedzieć, że gospodarze lepiej czują się na tym obiekcie. Ponadto formacja gorzowska to nie jest jakiś szczyt marzeń. Postawiłbym tu w okolicach remisu.

Menedżerowie. Piotr Żyto (Marwis.pl Falubaz) vs Stanisław Chomski (Moje Bermudy Stal) 3:3

Nie wyróżniałbym kogokolwiek. To są trenerzy z tak dużym doświadczeniem i sukcesami, że tutaj również będzie status quo.

Wnioski:

Zawodnicy jeżdżą na torze, dysponują określonym sprzętem i formą, jednak w żużlu obecnie największy wpływ na prędkość motocykli ma pogoda. Problem w tej chwili polega na tym, że jesteśmy w takim wahadle pogodowym. Cały tydzień praktycznie pada. W piątek temperatury w Zielonej Górze po gigantycznych opadach deszczu wynoszą w granicach 5,6 stopni. Poza tym zimno i wilgotno.

W niedzielę z kolei mają być 23 stopnie w ciągu dnia i jakieś 13,14, może 15 w okolicach godziny spotkania. Wilgotność powietrza podejrzewam, że wyniesie wtedy w okolicach 30%, a nie 80%. Przy dzisiejszym sprzęcie i dzisiejszym żużlu te parametry temperaturowo-wilgotnościowe są o wiele ważniejsze niż chociażby zębatka. Kto szybciej doreguluje sprzęt i trafi odpowiednie ustawienia, ten wygra.

W żużlu jest tak, że im więcej się trenuje, tym gorzej wychodzi, co wiem z doświadczenia. Inną sprawą jest fakt, iż w ostatniej kolejce nie było w ogóle meczów, więc trochę jazdy brakuje. Trening jest wówczas potrzebny po to, żeby się rozjeździć i poruszać na motocyklu, ponieważ mamy zakłócone wejście w sezon.

Przy takich zmianach pogody nie można za bardzo sugerować się warunkami torowymi panującymi na treningu, ponieważ w niedzielę czekają nas zupełnie inne warunki atmosferyczne, a to będzie miało gigantyczny wpływ na pracę silników. Dlatego jeżeli już trenować, to tylko po to, żeby sobie pojeździć, a nie specjalnie dopasowywać sprzęt do toru. Kto będzie szybciej wyciągał wnioski, ten wygra mecz.

Awizowane składy:

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra: 9. Piotr Protasiewicz, 10. Max Fricke, 11. Patryk Dudek, 12. Damian Pawliczak, 13. Matej Zagar, 14. Nile Tufft, 15. Fabian Ragus

Moje Bermudy Stal Gorzów: 1. Szymon Woźniak, 2. Anders Thomsen, 3. Martin Vaculik, 4. Rafał Karczmarz, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Wiktor Jasiński, 7. Kamil Pytlewski

Początek meczu w niedzielę 9 maja o godzinie 19:15.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje