Reklama

Reklama

Żużel. PGE Ekstraliga. Apator może dziękować za przepis U24. Lambert był najlepszy

Zakończony w niedzielę sezon był pierwszym, w którym obowiązywał przepis o zawodniku do lat 24. Regulaminowy zapis wzbudzał sporo kontrowersji, bo jego przeciwnicy uważali, że nie należy ograniczać wolności klubów w doborze zawodników, a zwolennicy zauważali, że pomoże on młodym żużlowcom wchodzącym w wiek seniora. Choć na jego ocenę jest zbyt wcześnie, najbardziej z wprowadzenia tej zasady cieszą się pewnie w Toruniu, bo to ich zawodnik do lat 24 był najskuteczniejszy w lidze.

Policzyliśmy jak w trakcie rundy zasadniczej spisywali się zawodnicy z formacji U24 poszczególnych zespołów. Pod uwagę wzięliśmy tylko starty wynikające z regulaminowego zapisu, tzn. nie wzięliśmy pod uwagę dodatkowych startów tych żużlowców jako rezerwy taktyczne, czy rezerwy zastępujące.

Okazało się, że najlepiej regulaminowy zapis wykorzystali w Toruniu. Postawili na sprawdzonego w ekstraligowych bojach Lamberta i to się opłaciło. W ramach startów jako zawodnik U24 zdobywał średnio ponad dwa punkty na bieg, a warto zaznaczyć, że zdarzało mu się też łatać dziury w ramach rezerw taktycznych, czy zastępujących, gdy ze składu wypadł Paweł Przedpełski.

Reklama

Na podium formacje U24 Sparty i Motoru

Jak się okazuje, dobrze wybrali też we Wrocławiu i w Lublinie. Dla wrocławian punkty zdobywał Daniel Bewley i szczególnie w fazie play-off był wartością dodaną zespołu. W ramach startów jako zawodnik do lat 24 zdobywał średnio 1,734 punktu na bieg.

W Lublinie postawili na wychowanka leszczyńskiej Unii, pięciokrotnego złotego medalistę DMP, Dominika Kuberę. I choć przez większość sezonu Kubera spisywał się średnio - stąd też jego wynik w naszych wyliczeniach - to jazdą podczas Grand Prix w Lublinie i w play-offach (został wybrany najlepszym zawodnikiem finałów) odpłacił się za zaufanie, którym go obdarzono.

Lidsey, Jeppesen i Krakowiak poniżej oczekiwań

Dalsze trzy pozycje w klasyfikacji formacji U24 zajęły Fogo Unia Leszno, ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz i Eltrox Włókniarz Częstochowa. W przypadku każdej z tych formacji można mówić o lekkim zawodzie. Jaimon Lidsey znacząco obniżył loty względem sezonu 2020, podobnie Norbert Krakowiak, który startował dla grudziądzan.

W Częstochowie liczyli na to, że Jonas Jeppesen nie okaże się "one match wonder" i zaprezentuje formę ze słynnego już meczu pomiędzy Ostrovią a Apatorem w co najmniej kilku meczach. Niestety tak się nie stało i Jeppesen dzierży niechlubny tytuł drugiego najsłabszego seniora rozgrywek.

Najsłabsza formacja U24? Stal i Falubaz

Najsłabiej na wprowadzeniu nowego przepisu wyszli w województwie lubuskim. Choć drużyny Marwis.pl Falubazu Zielona Góra i Moje Bermudy Stali Gorzów najczęściej rotowały zawodnikami na tej pozycji, nie zdołały odbić się od dna tej klasyfikacji. Zielonogórzanie okazali się odrobinę lepsi, bo trio Pawliczak, Tonder, Kvech zdobywało średnio 1,020 punktu na bieg.

W Gorzowie z zawodnikami do lat 24 było bardzo słabo. Rafał Karczmarz i Marcus Birkemose punktowali mizernie, ale trzeba zauważyć, że to raczej w Duńczyku pokładano większe nadzieje. Zarówno Birkemose i Karczmarz zawiedli na całej linii, bo nie zdobywali średnio nawet punktu na bieg. Trener Chomski może się cieszyć, że jego pozostali seniorzy spisali się na miarę oczekiwań, bo inaczej o brązowym medalu DMP nie byłoby mowy.

Klasyfikacja formacji U24 w PGE Ekstralidze:

1. eWinner Apator Toruń - 2,103 pkt./bieg
2. Betard Sparta Wrocław - 1,734 pkt./bieg
3. Motor Lublin - 1,661 pkt./bieg
4. Fogo Unia Leszno - 1,441 pkt./bieg
5. ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - 1,316 pkt./bieg
6. Eltrox Włókniarz Częstochowa - 1,231 pkt./bieg
7. Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - 1,020 pkt./bieg
8. Moje Bermudy Stal Gorzów - 0,729 pkt./bieg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje