Reklama

Reklama

Żużel. Legendarne zawody wracają do kalendarza po niemal dekadzie

Po 9 latach przerwy powraca Kryterium Asów. 29 marca, zgodnie z wieloletnią tradycją, rozpocznie sezon żużlowy w Polsce. Jak w przypadku 31 dotychczas rozegranych edycji, zawody odbędą się na stadionie przy ul. Sportowej w Bydgoszczy.

Choć w nazwie turnieju widnieje rzymski zapis liczby 32, to de facto będą to 42. zmagania "Asów" polskich lig żużlowych. Pierwszy turniej, jeszcze pod archaicznym szyldem "Criterium Asów" odbył się w 1951 roku. Zwyciężył w nim Zbigniew Raniszewski, zawodnik ówczesnej Gwardii Bydgoszcz, a podium uzupełnili Janusz Suchecki z CWKS Warszawa i Kazimierz Kurek, również zawodnik Gwardii.

"Criterium" odbyło się dziesięć razy, a na podium zawodów stawały takie tuzy, jak Florian Kapała, Mieczysław Połukard, Stanisław Tkocz, czy Henryk Żyto. Co ciekawe, turnieje w Bydgoszczy nie rozpoczynały wówczas sezonu, a kończyły go lub były w jego drugiej połowie.

Reklama

Pierwsza reaktywacja turnieju

W 1982 roku, z inicjatywy redakcji Gazety Pomorskiej, wznowiono turniej, który, choć zyskał nowy szyld, nawiązywał do zakończonej dwanaście lat wcześniej tradycji. Poza nazwą zmienił się również termin rozgrywania zawodów, bo od tamtego momentu nie odbywał się on przy schyłku sezonu, a u jego początku. Nie zmieniła się jednak liczba miejscowych zawodników na podium pierwszej edycji - podobnie, jak w roku 1951, tak i w 1982 pierwsze i trzecie miejsce przypadło już nie Gwardzistom, a Polonistom - Markowi Ziarnikowi oraz Bolesławowi Prochowi.

Od 1986 roku Kryterium Asów stało się jednocześnie memoriałem ku czci Mieczysława Połukarda, który w październiku poprzedniego roku zmarł tragicznie podczas treningu punktowanego adeptów żużla. Jeden z nich nie opanował motocykla i uderzył mocno od tyłu stojącego na murawie trenera.

Od momentu pierwszej reaktywacji odbyło się 31 edycji turnieju. Najczęściej zwyciężał w nich - a jakże - Tomasz Gollob, który na najwyższym stopniu podium stawał aż 14 razy! Co ciekawe, Gollob jest jedynym zawodnikiem, któremu udało się wygrać turniej z kompletem pięciu zwycięstw biegowych. W przypadku aż 10 z 14 wiktorii był bezbłędny.

Przerwa i powrót

Ostatnia edycja Kryterium Asów odbyła się w 2012 roku. Zwyciężył w niej Darcy Ward, drugie miejsce przypadło Maciejowi Janowskiemu, a trzecie Robertowi Kościesze. Po 9 latach przerwy zawody powracają przy współudziale Abramczyk Polonii Bydgoszcz oraz firmy One Sport. Choć kibice nie będą mogli pojawić się na stadionie przy ul. Sportowej, organizatorom udało się przekonać do współpracy Telewizję Polską, a zawody będą transmitowane na antenie TVP Sport.

Organizatorów należy pochwalić nie tylko za sam fakt powrotu zawodów, ale również za stworzenie specjalnej strony internetowej poświęconej turniejowi. Można tam znaleźć wyniki poprzednich edycji turnieju oraz artykuły poświęcone poszczególnym zawodom, czy uczestnikom. Strona jest dostępna pod adresem kryteriumasow.com.

Piotr KaczorekReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje