Reklama

Reklama

​Żużel. Dużo szumu i głośnych afer. W Ostrowie w końcu nastała normalność

Arged Malesa TŻ Ostrovia jest klubem prowadzonym bez zbędnego szumu i głośnych afer. To się ceni, bo w przeszłości bywało z tym różnie - kłopoty finansowe, afera korupcyjna, awaria oświetlenia - to tylko kilka wybranych skandali związanych z ostrowskim żużlem.

Największe sukcesy

Reklama

Ostrowski żużel miał wzloty i upadki, czyli zupełnie tak samo jak kilka innych klubów wymienianych w poprzednich tekstach. W 1949 roku Klub Motorowy Stal Ostrów wywalczył wicemistrzostwo Polski, sezon później Stal Ostrów zakończyła zmagania na najniższym stopniu podium. Były to najlepsze występy ostrowian w najwyżej klasie rozgrywkowej. 1999 rok to już złoto w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych. Iskrę wtedy reprezentowali Tomasz Jędrzejak, Karol Malecha, a także rezerwowy Michał Szczepaniak.

Dziewięć lat później Klub Motorowy Ostrów sięgnął po srebrne medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych w składzie: Adrian Gomólski, Marcin Liberski, Emil Idziorek (zawodnik rezerwowy). W 2005 roku skończyło się natomiast brązowym krążkiem w parach seniorów, dzięki postawie Tomasza Jędrzejaka i Michała Szczepaniaka. Funkcja rezerwowego przypadła wówczas Piotrowi Dymowi. W XX wieku ostrowianie dwukrotnie awansowali do elity - w 1988 roku zrobiła to KKS Ostrovia, a w 1997 roku Iskra.

Najważniejsze daty 

1949-1950 - Lata, w których ostrowianie byli zaliczani do najlepszych drużyn w Polsce - drugiego i trzeciego w Drużynowych Mistrzostwach Polski - jak dotąd - nie udało się powtórzyć. 

1977-1979 - W 1977 roku kilka osób wpadło na pomysł reaktywowania ostrowskiego żużla (sekcja została zlikwidowana w 1960 roku). Nową sekcję zarejestrowano 31 marca 1978 roku, a w 1979 miasto Ostrów wróciło na ligową mapę speedwaya. 

1999 - Zdobyty złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych, w tym samym roku Karol Malecha został wicemistrzem Europy juniorów. 

2005 - Jedyny medal wywalczony w Mistrzostwach Polski Par Klubowych - brąz. 

Najważniejsi zawodnicy i ludzie 

Z zawodników na pewno trzeba wymienić Jacka Brucheisera, który startował w Ostrowie w latach 1979-1994 oraz 1997-1998. Przez wiele sezonów był liderem Ostrovii, zresztą poprowadził ją w 1988 roku do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Na swoim koncie zapisał też zwycięstwo w Łańcuchu Herbowym. Kolejnymi wartymi uwagi byłymi żużlowcami są Roman Tajchert (sezony 1979-1989), Franciszek Jaziewicz (1979-1994), Mirosław Ćwikła 1979-1985. Jeszcze wcześniej - przez cztery lata (1956-1959) - niesamowite wyniki wykręcał Kazimierz Bentke.

Ostrowski żużel to nie tylko Polacy. Obcokrajowcy to przede wszystkim Rif Saitgariejew. Rosjanin w 1996 roku stracił życie wskutek poważnego upadku w domowym meczu z Unią Leszno. Zmarł po 12 dniach w szpitalu. Dodajmy jeszcze Rinata Mardanszyna czy doskonałego wychowanka Tomasza Jędrzejaka, który reprezentował macierzysty klub przez siedem lat. Największym jego sukcesem było złoto w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (2012). W 2018 roku popełnił samobójstwo. 

Na pochwałę zasługują ludzie działający w najnowszej historii - były prezes Radosław Strzelczyk czy obecny Waldemar Górski. W Ostrowie w końcu nastała normalność. Doskonałą pracę wykonuje trener Mariusz Staszewski.

Co teraz?  

Arged Malesa TŻ Ostrovia w sezonie 2021 trzeci rok z rzędu wystąpi na pierwszoligowych torach. Mariusz Staszewski będzie miał do dyspozycji następujących seniorów: Nicolaia Klindta, Olivera Berntzona, Tomasza Gapińskiego, Adriana Cyfera oraz Daniela Kaczmarka (U-24). Najbardziej perspektywicznym juniorem wydaje się Sebastian Szostak, choć Kacper Grzelak i Jakub Krawczyk także zbierają pozytywne opinie. Klub jest dobrze prowadzony - nie ma zbędnego szumu i głośnych afer. W przeszłości bywało inaczej - kłopoty finansowe, afera korupcyjna, awaria oświetlenia - to tylko kilka wybranych skandali związanych z ostrowskim żużlem.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje