Reklama

Reklama

Zmarł drużynowy mistrz świata w jeździe na żużlu Henryk Gluecklich

W wieku 69 lat po ciężkiej chorobie zmarł Henryk Gluecklich, drużynowy mistrz świata na żużlu z 1969 roku i wieloletni zawodnik Polonii Bydgoszcz - poinformował we wtorek bydgoski klub.

W wieku 69 lat po ciężkiej chorobie zmarł Henryk Gluecklich, drużynowy mistrz świata na żużlu z 1969 roku i wieloletni zawodnik Polonii Bydgoszcz - poinformował we wtorek bydgoski klub.

Henryk Gluecklich urodził się 22 stycznia 1945 roku w Rybniku. Przygodę z żużlem rozpoczął w swoim mieście w wieku 16 lat, a dwa lata później (1963) przeniósł się do Bydgoszczy. Z Polonią związał swoje całe sportowe życie. Przez wiele lat był liderem startującego w ówczesnej 1. lidze zespołu. W 1971 roku zdobył z nim tytuł drużynowego mistrza Polski.

Jego największym sukcesem było wywalczenie drużynowego mistrzostwa świata w 1969 roku. Dokonał tego wspólnie z innymi legendami czarnego sportu Andrzejem Wyglendą, Edwardem Jancarzem, Stanisławem Tkoczem i Andrzejem Pogorzelskim.

Reklama

Przez bydgoskich kibiców nazywany był "Małym wojownikiem", z uwagi na niski wzrost. Na torze zawsze walczył do ostatnich metrów, słynął z jazdy pod bandą. Jak sam mówił, to była jego specjalność. Właśnie te umiejętności pozwoliły podczas DMŚ w 1969 roku w Rybniku pokonać w 12. biegu sławnego Nowozelandczyka Ivana Maugera. Zwycięstwo Gluecklicha dało reprezentacji Polski prowadzenie i późniejszą wygraną. Ciekawostką jest jednak to, że w całych zawodach były to jedyne punkty zdobyte przez żużlowca. Wcześniej w dwóch startach jego motocykle defektowały, gdy był na prowadzeniu.

Po 18 latach spędzonych w Bydgoszczy postanowił zakończyć w 1981 roku karierę sportową. W 1995 roku wyjechał do Niemiec, jak sam mówił w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Tam zajmował się remontowaniem mieszkań. Od kilku lat chorował, zmarł w Niemczech we wtorek nad ranem.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy