Reklama

Reklama

W Toruniu duże nadzieje związane z Gollobem

Brązowi medaliści poprzedniego sezonu po raz kolejny zamierzają walczyć o medal drużynowych mistrzostw Polski na żużlu. Tym razem Unibax Toruń chce jednak sięgnąć po złoto. Ma w tym pomóc Tomasz Gollob, który zimą odszedł z Gorzowa.

Przejście z Caelum Stali Gorzów do Unibaksu byłego mistrza świata można śmiało uznać za jeden z hitów transferowych tej zimy. Wraz z Tomaszem do zespołu dołączył także jego bratanek, junior Oskar Gollob. Skład seniorski uzupełnił Kamil Brzozowski, który w minionym sezonie reprezentował barwy Lotosu Wybrzeża Gdańsk.

Więcej zmian w toruńskim zespole nie było. Utrzymany został trzon na czele z Australijczykami Chrisem Holderem, Darcy Wardem i Ryanem Sullivanem, chociaż ten ostatni prawdopodobnie nie wystartuje w barwach Unibaksu.

Sprawa Sullivana stała się głośna, gdy Australijczyk odmówił podpisania aneksu do wieloletniej umowy z polskim klubem. Związane to było z pomysłem Ekstraligi Żużlowej Sp. z o.o. wprowadzającym od tego sezonu obowiązkowe ubezpieczenie kontraktów zawodniczych.

Reklama

Innym powodem, dla którego żużlowiec mógł nie przystąpić do startów w Polsce było żądanie zwrotu przez Sullivana do kasy Unibaksu kwoty około 90 tys. złotych za słabe starty w 2012 roku. Ostatecznie żużlowa ekstraliga oraz Polski Związek Motorowy przesunęły obowiązek ubezpieczenia kontraktów o rok, a podczas specjalnego spotkania przedstawiciele klubu wraz z zawodnikiem doszły do porozumienia.

Gdy wydawało się, że sprawa jest zakończona, pojawiła się informacja o problemach żużlowca ze zdobyciem zgody australijskiej federacji na starty w Polsce. Kilka dni później Sullivan wydał oświadczenie, w którym poinformował o zakończeniu kariery, podając jako powód kontuzję, której nabawił się w minionym sezonie.

Wszystko wskazuje zatem na to, że tego żużlowca zabraknie, choć prezes Unibaksu Toruń Mariusz Kurzawski ma jeszcze nadzieję, że decyzja kapitana nie jest ostateczna.

- Czekaliśmy do końca myśląc, że Ryan Sullivan dośle to słynne "start permission" i będzie jeździł w naszym klubie w najbliższym sezonie. Stało się inaczej. Obecnie mamy jednego zawodnika mniej. Będziemy musieli poradzić sobie w tym sezonie bez niego, choć ciągle mamy nadzieję, że mówimy o kontuzji i Ryan ostatecznie zmieni zdanie - mówił przed planowanym rozpoczęciem sezonu Kurzawski. Mimo ważnego kontraktu Australijczyk do Torunia jednak nie przyjechał.

W grodzie Kopernika startować będą jeszcze Adrian Miedziński oraz młodzieżowcy - bracia Pulczyńscy i Przedpełscy. Skład uzupełniają inni młodzieżowcy Patryk Rumiński, Bartosz Pietrykowski, Mateusz Kwiatkowski i Mateusz Piernikowski.

Żużlowcy Unibaksu chcą walczyć o złoto tegorocznych drużynowych mistrzostw Polski. Pomóc w tym ma nie tylko zakontraktowanie Golloba, ale także powierzenie prowadzenia zespołu Sławomirowi Kryjomowi, który po rocznej przerwie powrócił do Torunia.

W niedzielę Unibax podejmie Betard Spartę Wrocław.

Kadra Unibaksu Toruń na sezon 2013:

seniorzy: Chris Holder, Darcy Ward, Adrian Miedziński, Tomasz Gollob, Kamil Brzozowski;

juniorzy: Emil Pulczyński, Kamil Pulczyński, Łukasz Przedpełski, Paweł Przedpełski, Patryk Rumiński, Bartosz Pietrykowski, Oskar Gollob, Mateusz Kwiatkowski, Mateusz Piernikowski;

przybyli: Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów), Oskar Gollob (BTS Bydgoszcz), Kamil Brzozowski (Lotos Wybrzeże Gdańsk);

odeszli: Ryan Sullivan (zakończenie kariery).

Reklama

Reklama

Reklama