Reklama

Reklama

W sobotę startuje żużlowa Grand Prix

W najbliższą sobotę w słoweńskim Krsku rozpocznie się kolejna edycja żużlowej Grand Prix. W tym sezonie Polskę reprezentować będą: Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Piotr Pawlicki i Jarosław Hampel.

Tegoroczne zawody odbędą się m.in. w Warszawie, Gorzowie Wlkp. i Toruniu.

Końcówka poprzedniego była w świetna w wykonaniu Janowskiego, który debiutował w cyklu jako stały uczestnik. 24-letni zawodnik sezon zakończył na siódmej pozycji i dzięki temu zapewnił sobie udział w tym roku.

- W końcówce tamtego sezonu byłem bardzo rozpędzony i mam nadzieję, że w tym roku szybciej osiągnę taki poziom. W tamtym roku na pewno zebrałem dużo doświadczenia, szczególnie jeżeli chodzi o jednodniowe tory - przyznał Janowski.

W cyklu towarzyszyć mu będą m.in. dwaj inni Polacy, którzy w tym sezonie debiutują w GP jako stali uczestnicy: Piotr Pawlicki i Bartosz Zmarzlik. Obaj wywalczyli awans we wrześniu w Grand Prix Challenge w Rybniku.

Reklama

- Oczekuję od siebie bardzo dużo. Mam za sobą nieudany początek tego sezonu, ale do inauguracji GP uporam się ze swoimi problemami - tłumaczył Pawlicki.

W doskonałej formie jest natomiast Zmarzlik, który w pierwszych meczach ekstraligi odgrywa czołową rolę w Stali Gorzów Wlkp.

- Do rywalizacji w GP podchodzę z nastawieniem, że niczego nie muszę, a wiele mogę. Po prostu chcę się pokazać z jak najlepszej strony i cały czas się rozwijać - zadeklarował Zmarzlik.

Czwartym Polakiem, który w tym sezonie będzie walczył o mistrzostwo świata jest Hampel, który wraca na tor po skomplikowanym złamaniu nogi. Z tego powodu przez większość poprzedniego sezonu pauzował i organizatorzy przyznali mu tzw. dziką kartę.

Dwukrotny wicemistrz świata zakończył już rehabilitację, ale daleko mu do dawnej formy. Dlatego zabraknie go w Krsko. Walczy z czasem, aby wystąpić w drugiej eliminacji MŚ - Grand Prix Polski w Warszawie (14 maja).

- Bardzo bym chciał już rozpocząć sezon. Nie wyznaczam sobie żadnych celów. Po prostu chciałbym wrócić do dobrego poziomu sportowego - przyznał Hampel.

W tym sezonie łącznie odbędzie się 11 eliminacji. 14 maja żużlowcy po raz drugi z rzędu będą rywalizowali na PGE Narodowym. W ubiegłym roku było sporo kłopotów organizacyjnych. Z powodu złego stanu toru zawody zakończono po trzech seriach. Organizatorzy wyciągnęli jednak wnioski po tamtych zawodach.

- Przede wszystkim opóźniliśmy imprezę o miesiąc i teraz będzie cieplej niż przed rokiem. Poza tym tor będzie budowany przez dziewięć dni, a we wtorek przetestują go juniorzy. Natomiast nad budową toru czuwać będzie polska ekipa z Markiem Cieślakiem, Zenonem Plechem i tormistrzem Falubazu Zielona Góra w składzie - zadeklarował prezes PZMot Andrzej Witkowski.

27 sierpnia zawody odbędą się w Gorzowie Wlkp., a pierwszego października w Toruniu. Cykl zakończy się po raz drugi w dalekiej Australii, w Melbourne gdzie finałowa GP odbędzie się 22 października.

Lista stałych uczestników na sezon 2015:

 1. Tai Woffinden (Wielka Brytania)

 2. Greg Hancock (USA)

 3. Nicki Pedersen (Dania)

 4. Niels-Kristian Iversen (Dania)

 5. Jason Doyle (Australia)

 6. Matej Zagar (Słowenia)

 7. Maciej Janowski (Polska)

 8. Chris Holder (Australia)

 9. Peter Kildemand (Dania) - "dzika karta"

10. Andreas Jonsson (Szwecja) - "dzika karta"

11. Chris Harris (Wielka Brytania) - GP Challenge

12. Jaroslaw Hampel (Polska) - "dzika karta"

13. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - "dzika karta"

14. Bartosz Zmarzlik (Polska) - GP Challenge

15. Piotr Pawlicki (Polska)- GP Challenge

16. "Dzika karta" na poszczególne zawody

17. Rezerwowy toru

18. Rezerwowy toru

Rezerwowi cyklu Grand Prix:

19. Fredrik Lindgren (Szwecja)

20. Michael Jepsen Jensen (Dania)

21. Vaclav Milik (Czechy)

Terminarz Grand Prix 2016:

30.04 - Grand Prix Słowenii w Krsko

14.05 - Grand Prix Polski w Warszawie

11.06 - Grand Prix Danii w Horsens

25.06 - Grand Prix Czech w Pradze

09.07 - Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff

13.08 - Grand Prix Szwecji w Malilli

27.08 - Grand Prix Polski w Gorzowie Wlkp.

10.09 - Grand Prix Niemiec w Teterow

24.09 - Grand Prix Skandynawii w Sztokholmie

01.10 - Grand Prix Polski w Toruniu

22.10 - Grand Prix Australii w Melbourne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje