Sądny dzień dla polskich klubów. Ruszają kontrole. W tle miliony złotych
4 listopada to będzie sądny dzień dla polskich klubów. To wówczas audytorzy Ekstraligi wkroczą do siedzib żużlowych ośrodków i sprawdzą, czy kluby uregulowały wszelkie wymagane licencyjnie zaległości wobec zawodników, a także czy można wręczyć im licencje na starty w przyszłorocznych rozgrywkach ligowych. Rywale już czekają w blokach startowych, by wskoczyć ligę wyżej, jeśli tylko któremuś klubowi podwinie się noga. Wyjaśniamy, co jeszcze kluby muszą spełnić oprócz spłaty zobowiązań, by otrzymać licencję na przyszłoroczne rozgrywki. Brak licencji może oznaczać upadek klubu i stratę wielu milionów złotych wpływu.
Ostatnie dwa tygodnie stały pod znakiem walki z czasem przede wszystkim dwóch klubów - ebut.pl Stali Gorzów oraz Unii Tarnów. Dwa zasłużone ośrodki stały na skraju bankructwa i tylko wzmożone działania osób zarządzających uratowały klubu od kompletnej katastrofy. Zarówno Stal, jak i Unia Tarnów według deklaracji spłacili zobowiązania, a kluby wystąpiły o licencję na przyszłoroczne rozgrywki.
Żużel. Nie będzie taryfy ulgowej. Kluby muszą być stabilne
Wszystkie kluby startujące w polskich ligach mają być stabilne. Nie będzie taryfy ulgowej ze strony włodarzy, a początkiem kontroli będzie wejście audytorów do klubów - 4 listopada. Pod lupę zostaną wzięte nie tylko uregulowania kontraktowe wobec zawodników (co stanowi zdecydowaną większość budżetu klubów), ale także inne czynniki.
Do najważniejszych należą przede wszystkich uregulowania wobec innych klubów żużlowych (na przykład opłaty z tytułu szkolenia młodzieży przy transferze zawodnika), czy wobec FIM, FIM Europa oraz kontraktowych promotorów FIM. Jak już wcześniej informowaliśmy, Stal Gorzów nie w pełni spłaciła zobowiązania za ostatnią rundę Grand Prix. To do 31 października również musiało zostać uregulowane.
Ponadto klub nie może mieć żadnych zaległości wobec PZM, Ekstraligi Żużlowej, osób urzędowych, zatrudnionych i współpracujących z klubem, urzędu skarbowego czy ZUS-u. Względnie klub powinien posiadać porozumienia z ZUS-em i US dotyczące sposoby realizacji zadłużenia.
Żużel. To może być problem dla Stali i Unii Tarnów
Wcześniej wspomniane regulacje to jednak nie wszystko. Kluby muszą ponadto spełnić m.in. następujące wymagania:
- posiadać wystarczające środki finansowe lub możliwości kredytowe pozwalające na zachowanie płynności finansowej w okresie co najmniej do zakończenia najbliższego sezonu licencyjnego,
- zapewnić utrzymanie dodatnich aktywów netto,
- wykazać, że klub posiada solidną strukturę finansową, uwzględniającą prawidłowe zarządzanie finansami klubowymi.
Zatem komentarze dotyczące spłacenia wszelkich zobowiązań wydane przez kluby nie przesądzają jeszcze o tym, że otrzymają one licencję na nadchodzące rozgrywki.