Reklama

Reklama

Rickardsson wygrał we Wrocławiu

Szwed Tony Rickardsson wygrał GP Europy we Wrocławiu, pierwszą eliminację żużlowych indywidualnych mistrzostw świata. Najlepszy z Polaków Jarosław Hampel odpadł w półfinale.

Drugie miejsce w finale zajął Australijczyk Leigh Adams, trzecie broniący tytułu jego rodak Jason Crump, a czwarte kolejny Szwed, Antonio Lindbaeck.

Reklama

Po rundzie zasadniczej z turniejem pożegnali się pozostali Polacy Tomasz Gollob, Tomasz Chrzanowski i Krzysztof Kasprzak.

We wrocławskim turnieju bezkonkurencyjny był Rickardsson, który wygrał wszystkie siedem wyścigów. Gdy Szwed będzie prezentował taką formę przez cały sezon ma dużą szansę zdobyć szósty tytuł mistrzowski w karierze i wyrównać tym samym rekord słynnego Nowozelandczyka Ivana Maugera. Bardzo dobrze zaprezentował się Hampel, który pechowo nie awansował do finału. Pozostali Polacy spisali się słabo. Zawiódł zwłaszcza jeżdżący bardzo nierówno Gollob.

Już w pierwszym wyścigu na starcie stanęli Gollob i Hampel, a ich rywalem był Ryan Sullivan. Świetnie pojechał Hampel, który prowadził do startu do mety, natomiast Gollob był ostatni. Po pierwszej serii startów po 3 pkt, oprócz Hampela, mieli Nicky Pedersen, Jason Crump i Rickardsson. Chrzanowski miał 1 pkt, a Kasprzak 0.

W drugiej serii wyścigów drugie zwycięstwo odniósł Hampel, pokonując m.in. mistrza świata sprzed dwóch lat, Nickiego Pedersena. Ponownie żadnego punktu nie udało się zdobyć Gollobowi. Żużlowiec Unii Tarnów, mimo ambitnej postawy, znów był czwarty, a gdy zjeżdżał do parku maszyn żegnały go nie tylko oklaski, ale i gwizdy, co nigdy wcześniej na turniejach GP się nie zdarzało.

Po dwóch seriach na prowadzeniu, z dorobkiem 6 pkt, byli Hampel, Crump i Rickardsson. Chrzanowski miał 3 pkt, Kasprzak 1, a Gollob 0.

Wyścig 11. był praktycznie ostatnią nadzieją Golloba na zachowanie szans na awans do półfinałów. Polak nie miał łatwego zadania - jego rywalami byli Nicky Pedersen, Crump oraz Lee Richardson. Gollob pojechał fantastycznie. Wprawdzie z pierwszego łuku wyjechał na drugim miejscu, ale później wyprzedził Pedersena i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. Pozostali trzej Polacy spotkali się w biegu 12. Wygrał go Lindbaeck, a pierwszy punkt w zawodach stracił drugi na mecie Hampel. Mimo to praktycznie zapewnił już sobie w tym momencie miejsce w czołowej ósemce. Trzeci był Kasprzak, a czwarty Chrzanowski. Po tej serii wyścigów samotnym liderem z kompletem 9 pkt został Rickardsson.

Gollob jeździł w sobotę bardzo nierówno. W słabo obsadzonym wyścigu 15. wygrał tylko z Chrzanowskim, co przesądziło o tym, że najlepszego polskiego żużlowca ostatnich lat zabrakło w półfinale. Po chwili czwarte miejsce w swoim wyścigu zajął Hampel, ale on mógł sobie pozwolić na porażkę.

W rundzie zasadniczej wrocławskiego turnieju bezkonkurencyjny był Rickardsson, który wygrał także swój piąty bieg. Hampel w swoim wyścigu zdobył 2 pkt, co zapewniło mu czwarte miejsce i pewny awans do półfinału. Dwa punkty zdobyte przed Golloba dały mu 10 miejsce (6 pkt) w klasyfikacji generalnej. Na 14. pozycji zawody ukończy Chrzanowski, a na 15. Kasprzak (obaj 4 pkt).

W półfinale Hampel świetnie wystartował i przez większą część dystansu prowadził przed Rickardsonem, Adamsem oraz Jonssonem. Na trzecim okrążeniu Polaka wyprzedził Rickardson, a desperackim atakiem na ostatnich metrach miejsce w finale zapewnił sobie Adams. Początkowi spiker ogłosił, ze drugi był Hampel, jednak po chwili sędzia sprostował tę informację - okazało się, ze minimalnie lepszy był Australijczyk.

W finale ponownie bezkonkurencyjny był Rickardsson. Drugie miejsce zajął Adams, a na najniższym stopniu podium stanął Crump, który na ostatnim okrążeniu wyprzedził Lindbaecka. Młody Szwed nie ukończył wyścigu zjeżdżając od razu do parku maszyn. Czwarte miejsce Lindbaecka jest największą niespodzianką wrocławskiego turnieju. Niespełna 20-letni Szwed, urodzony w Rio de Janeiro, jest pierwszym czarnoskórym zawodnikiem cyklu GP. Następny turniej GP odbędzie się za dwa tygodnie w szwedzkiej Eskilstunie.

Wyniki GP Europy

pierwszy półfinał

 1. Tony Rickardson (Szwecja)
 2. Leigh Adams (Australia)
 3. Jarosłąw Hampel (Polska)
 4. Andreas Jonsson (Szwecja)

drugi półfinał

 1. Jason Crump (Australia)
 2. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
 3. Nicky Pedersen (Dania)
 4. Greg Hancock (USA)

finał

 1. Rickardsson        - 25 pkt GP
 2. Adams           - 20 
 3. Crump           - 18
 4. Lindbaeck         - 16

dalsza kolejność:

 5. Hancock           11
 6. N. Pedersen         10
 7. Hampel            10
 8. Jonsson            8
 9. Ryan Sullivan (Australia)   7
10. Tomasz Gollob (Polska)    6
11. Scott Nicholls (W. Brytania) 6
12. Lee Richardson (W. Brytania) 5
13. Bjarne Pedersen (Dania)    4
14. Tomasz Chrzanowski (Polska)  4
15. Krzysztof Kasprzak (Polska)  4
16. Hans Andersen (Dania)     2

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ z żużlowej Grand Prix we Wrocławiu

Dowiedz się więcej na temat: Jarosław | Wrocław | wygraj | Szwecja | Leigh | Australia | GP europy | szwed | gollob | W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje