Reklama

Reklama

Patryk Dudek wygrał Memoriał Edwarda Jancarza

Patryk Dudek został zwycięzcą 13. edycji Memoriału Edwarda Jancarza, która w niedzielę odbyła się w Gorzowie Wlkp. W wyścigu finałowym pokonał Bartosza Zmarzlika, Słoweńca Mateja Zagara i Słowaka Martina Vaculika.

Zielonogórzanin wygrał fazę zasadniczą turnieju, po niej jeden z półfinałów, a na koniec wielki finał. W nim, po dobrym starcie, skutecznie bronił się przed atakami Bartosza Zmarzlika.

Dudek dokonał tego po groźnym karambolu, do którego doszło na początku trzeciego okrążenia w 13. biegu. Kiedy jechał na prowadzeniu, miał defekt silnika. Zjeżdżał w stronę bandy sygnalizując to uniesioną ręką. Duńczyk Niels Kristian Iversen i Krzysztof Kasprzak zdołali ominąć żużlowca Falubazu, jednak nie miał na to szans inny z Duńczyków Peter Kildemand, który z impetem uderzył w Dudka i następnie wjechał w bandę.

Reklama

Po kilku minutach spędzonych na torze Dudek i Kildemand o własnych siłach wrócili do parkingu. Duńczyk wycofał się jednak z zawodów, a Polak w trzyosobowej powtórce okazał się najszybszy.

Memoriał legendy gorzowskiego speedwaya wrócił do kalendarza imprez żużlowych po siedmiu latach przerwy. Poprzedni odbył się w 2009 r. Władze Stali Gorzów chcą, by zawody odbywały się cyklicznie, każdego roku u progu nowego sezonu.

Edward Jancarz urodził się w 1946 roku w Gorzowie Wlkp.. Karierę rozpoczął w Stali w 1965 roku. Trzy lata później zdobył brązowy medal indywidualnych mistrzostwach świata. Przez kolejne 21 lat swoją jazdą popularny "Eddy" zachwycał kibiców w Polsce i na świecie. Od 1977 roku przez sześć kolejnych sezonów startował także w barwach Wimbledonu Londyn.

W 1984 roku podczas towarzyskiego meczu z Włochami doznał w Lesznie groźnej kontuzji. Dwa lata później zakończył karierę organizując turniej pożegnalny. Po zejściu z motocykla był trenerem Stali Gorzów i KKŻ Krosno, a krótko też kadry narodowej. W styczniu 1992 roku zmarł ugodzony nożem przez żonę podczas kłótni domowej.

Wyniki:

 1. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)  13+3+3

 2. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)                  12+3+2

 3. Matej Zagar (Stal Gorzów)                        7+2+1

 4. Martin Vaculik (Get Well Toruń)                 12+2+0

 5. Niels Kristian Iversen (Stal Gorzów)              10+1

 6. Paweł Przedpełski (Get Well Toruń)                10+1

 7. Michael Jepsen Jensen (Stal Gorzów)                9+0

 8. Antonio Lindbaeck (MR Garden GKM Grudziądz)        9+0

 9. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów)                     6

10. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)                    6

11. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)                6

12. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno)                  6

13. Tomasz Gapiński (Stal Gorzów)                        5

14. Przemysław Pawlicki (Stal Gorzów)                    4

15. Peter Kildemand (Fogo Unia Leszno)                   4

16. Adrian Cyfer (Stal Gorzów)                           1

17. Kamil Nowacki (Stal Gorzów)                          0

Najlepszy czas dnia 59,44 s uzyskał w 3. Biegu Bartosz Zmarzlik. Zawody obejrzało ok. 10 tys. widzów. Sędziował Jerzy Najwer (Gliwice).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje