Reklama

Reklama

Multimedalista Tomasz Gollob

Sześć złotych, trzy srebrne i trzy brązowe medale. To dorobek Tomasza Golloba, najwybitniejszego polskiego żużlowca w historii Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Tradycja walki na żużlowym torze (długości 280-400 metrów z miękką nawierzchnia z grysu żużlowego lub granitowego pokrytą kilkucentymetrową luźną warstwą górną) sięga początku lat 30-tych.

Pierwsze oficjalne drużynowe mistrzostwa Polski rozegrano w 1948 roku, natomiast rok później zorganizowano premierowe indywidualne MP. Triumfował w nich Alfred Smoczyk - obecnie patron stadionu w Lesznie.

Reklama

Medaliści IMP:
1949 
Alfred Smoczyk (LKM Leszno) 
Eugeniusz Zendrowski (Skra Warszawa) 
Jan Paluch (Polonia Bytom) 
 
1950 
Józef Olejniczak (Unia Leszno) 
Tadeusz Kołeczek (Ogniwo Łódź) 
Florian Kapała (Kolejarz Rawicz) 
 
1951 
Włodzimierz Szwendrowski (Ogniwo Bytom) 
Alfred Spyra (Górnik Rybnik) 
Zbigniew Raniszewski (Polonia Bydgoszcz) 
 
1952 
Edward Kupczyński (Spójnia Wrocław) 
Tadeusz Fijałkowski (Budowlani Warszawa) 
Janusz Suchecki (CWKS Warszawa) 
 
1953 
Florian Kapała (Kolejarz Rawicz) 
Bolesław Bonin (Gwardia Bydgoszcz) 
Tadeusz Fijałkowski (Budowlani Warszawa) 
 
1954 
Mieczysław Połukard (Spójnia Wrocław) 
Janusz Suchecki (Budowlani Warszawa) 
Edward Kupczyński (Spójnia Wrocław) 
 
1955 
Włodzimierz Szwendrowski (Sparta Łódź) 
Andrzej Krzesiński (Unia Leszno) 
Zbigniew Raniszewski (Gwardia Bydgoszcz) 
 
1956 
Florian Kapała (Kolejarz Rawicz) 
Edward Kupczyński (Ślęza Wrocław) 
Stanisław Tkocz (Górnik Rybnik) 
 
1957 
Marian Kaiser (Legia Warszawa) 
Joachim Maj (Górnik Rybnik) 
Edward Kupczyński (Sparta Wrocław) 
 
1958 
Stanisław Tkocz (Górnik Rybnik) 
Edward Kupczyński (Sparta Wrocław) 
Joachim Maj (Górnik Rybnik) 
 
1959 
Stefan Kwoczała (Włókniarz Częstochowa) 
Jan Malinowski (Stal Rzeszów) 
Florian Kapała (Stal Rzeszów) 
 
1960 
Konstanty Pociejkowicz (Sparta Wrocław) 
Marian Kaiser (Legia Gdańsk) 
Bernard Kacperak (Włókniarz Częstochowa) 
 
1961 
Florian Kapała (Stal Rzeszów) 
Marian Kaiser (Legia Gdańsk) 
Henryk Żyto (Unia Leszno) 
 
1962 
Florian Kapała (Stal Rzeszów) 
Henryk Żyto (Unia Leszno) 
Joachim Maj (Górnik Rybnik) 
 
1963 
Henryk Żyto (Unia Leszno) 
Joachim Maj (Górnik Rybnik) 
Marian Kaiser (Wybrzeże Gdańsk) 
 
1964 
Andrzej Wyglenda (Górnik Rybnik) 
Joachim Maj (Górnik Rybnik) 
Andrzej Pogorzelski (Stal Gorzów) 
 
1965 
Stanisław Tkocz (ROW Rybnik) 
Andrzej Wyglenda (ROW Rybnik) 
Andrzej Pogorzelski (Stal Gorzów) 
 
1966 
Antoni Woryna (ROW Rybnik) 
Marian Rose (Apator Toruń) 
Andrzej Pogorzelski (Stal Gorzów) 
 
1967 
Zygmunt Pytko (Unia Tarnów) 
Antoni Woryna (ROW Rybnik) 
Zygfryd Friedek (Kolejarz Opole) 
 
1968 
Andrzej Wyglenda (ROW Rybnik) 
Edmund Migoś (Stal Gorzów) 
Edward Jancarz (Stal Gorzów) 
 
1969 
Andrzej Wyglenda (ROW Rybnik) 
Paweł Waloszek (Śląsk Swiętochłowice) 
Jerzy Trzeszkowski (Sparta Wrocław) 
 
1970 
Edmund Migoś (Stal Gorzów) 
Andrzej Wyglenda (ROW Rybnik) 
Antoni Woryna (ROW Rybnik 
 
1971 
Jerzy Gryt (ROW Rybnik) 
Jerzy Szczakiel (Kolejarz Opole) 
Andrzej Wyglenda (ROW Rybnik) 
 
1972 
Zenon Plech (Stal Gorzów) 
Pawel Waloszek (Śląsk Świętochłowice) 
Henryk Gluecklich (Polonia Bydgoszcz) 
 
1973 
Andrzej Wyglenda (ROW Rybnik) 
Jerzy Gryt (ROW Rybnik) 
Boguslaw Nowak (Stal Gorzów) 
 
1974 
Zenon Plech (Stal Gorzów) 
Edward Jancarz (Stal Gorzów) 
Piotr Bruzda (Sparta Wrocław) 
 
1975 
Edward Jancarz (Stal Gorzów) 
Marek Cieślak (Włókniarz Częstochowa) 
Paweł Waloszek (śląsk Swiętochłowice) 
 
1976 
Zdzisław Dobrucki (Unia Leszno) 
Jerzy Rembas (Stal Gorzów) 
Edward Jancarz (Stal Gorzów) 
 
1977 
Bogusław Nowak (Stal Gorzów) 
Andrzej Tkocz (ROW Rybnik) 
Mieczysław Woźniak (Stal Gorzów) 
 
1978 
Bernard Jąder (Unia Leszno) 
Boleslaw Proch (Stal Gorzów) 
Robert Słaboń (Sparta Wrocław) 
 
1979 
Zenon Plech (Wybrzeże Gdańsk) 
Mieczysław Woźniak (Stal Gorzów) 
Robert Słaboń (Sparta Wrocław) 
 
1980 
Bernard Jąder (Unia Leszno) 
Andrzej Huszcza (Falubaz Zielona Góra) 
Henryk Olszak (Falubaz Zielona Góra) 
 
1981 
Roman Jankowski (Unia Leszno) 
Zenon Plech (Wybrzeże Gdańsk) 
Edward Jancarz (Stal Gorzów) 
 
1982 
Andrzej Huszcza (Falubaz Zielona Góra) 
Leonard Raba (Kolejarz Opole) 
Roman Jankowski (Unia Leszno) 
 
1983 
Edward Jancarz (Stal Gorzów) 
Zenon Plech (Wybrzeże Gdańsk) 
Andrzej Huszcza (Falubaz Zielona Góra) 
 
1984 
Zenon Plech (Wybrzeże Gdańsk) 
Jerzy Rembas (Stal Gorzów) 
Andrzej Huszcza (Falubaz Zielona Góra) 
 
1985 
Zenon Plech (Wybrzeże Gdańsk) 
Boleslaw Proch (Polonia Bydgoszcz) 
Maciej Jaworek (Falubaz Zielona Góra) 
 
1986 
Maciej Jaworek (Falubaz Zielona Góra) 
Wojciech Zabialowicz (Apator Toruń) 
Grzegorz Kuźniar (Stal Rzeszów) 
 
1987 
Wojciech Żabiałowicz (Apator Torun) 
Zenon Kasprzak (Unia Leszno) 
Roman Jankowski (Unia Leszno) 
 
1988 
Roman Jankowski (Unia Leszno) 
Jan Krzystyniak (Unia Leszno) 
Zenon Kasprzak (Unia Leszno) 
 
1989 
Wojciech Załuski (Kolejarz Opole) 
Jan Krzystyniak (Stal Rzeszów) 
Tomasz Gollob (Wybrzeże Gdańsk) 
 
1990 
Zenon Kasprzak (Unia Leszno) 
Mirosław Korbel (ROW Rybnik) 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
 
1991 
Sławomir Drabik (Włókniarz Częstochowa) 
Wojciech Załuski (Kolejarz Opole) 
Sławomir Dudek (Morawski Zielona Góra) 
 
1992 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
Jarosław Szymkowiak (Morawski Zielona Góra) 
Robert Sawina (Apator Toruń) 
 
1993 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
Tomasz Świątkiewicz (Apator Toruń) 
Piotr Świst (Stal Gorzów) 
 
1994 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
Jacek Krzyżaniak (Apator Toruń) 
Jarosław Olszewski (Wybrzeże Gdańsk) 
 
1995 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
Piotr Świst (Stal Gorzów) 
Rafał Dobrucki (Polonia Piła) 
 
1996 
Sławomir Drabik (Włókniarz Częstochowa) 
Adam Łabędzki (Unia Leszno) 
Roman Jankowski (Unia Leszno) 
 
1997 
Jacek Krzyżaniak (Apator Toruń) 
Sławomir Drabik (Włókniarz Częstochowa) 
Tomasz Gollob (Jutrzenka Bydgoszcz) 
 
1998 
Jacek Gollob (Jutrzenka Bydgoszcz) 
Tomasz Gollob (Jutrzenka Bydgoszcz) 
Wiesław Jaguś (Apator Toruń) 
 
1999 
Piotr Protasiewicz (Jutrzenka Bydgoszcz) 
Tomasz Gollob (Jutrzenka Bydgoszcz) 
Jacek Krzyżaniak (WTS Wroclaw) 
 
2000 
Jacek Gollob (Polonia Piła) 
Jarosław Hampel (Polonia Piła) 
Jacek Krzyżaniak (Atlas Wrocław) 
 
2001 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
Robert Sawina (Atlas Wrocław) 
Sebastian Ułamek (Atlas Wrocław) 
 
2002 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
Krzysztof Cegielski (Start Gniezno) 
Jacek Krzyżaniak/Piotr Świst 
 
2003 
Rune Holta (Włókniarz Częstochowa) 
Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz) 
Tomasz Jędrzejak (WTS Wrocław) 
 
2004 
Grzegorz Walasek (Włókniarz Częstochowa) 
Jarosław Hampel (WTS Wrocław) 
Rune Holta (Włókniarz Częstochowa)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne