Reklama

Reklama

Mistrzostwa par żużlowych: Zwycięstwo Australii w pierwszym turnieju cyklu

Chris Holder, Darcy Ward i Cameron Woodward wygrali pierwszy z trzech turniejów nieoficjalnych żużlowych mistrzostw świata par, który w piątek odbył się w Toruniu. Drugie miejsce zajęli Duńczycy, a trzecie Polacy.

Mimo bardzo dobrego początku zawodów, reprezentantom Polski nie wiodło się na Motoarenie.

Reklama

"Biało-czerwoni" awansowali co prawda do barażu, jednak ich pogromcą okazała się w tym biegu para australijska Chris Holder i Darcy Ward, która przyjechała za plecami Tomasza Golloba.

W finale wieczoru świetnie znający toruński tor Australijczycy pokonali Danię, zapewniając sobie prowadzenie w klasyfikacji po pierwszym turnieju.

Kolejne dwa odbędą się w niemieckim Landshut (10 maja) oraz szwedzkiej Eskilstunie (23 maja).

Inauguracyjny wyścig nowego sezonu należał do reprezentantów Polski. Gollob z Adrianem Miedzińskim bez najmniejszych problemów pokonali parę łotewską Kjastas Puodżuks, Andriej Lebiediew. Chwilę później zebrani na Motoarenie kibice obejrzeli pierwszy upadek. Po kontakcie na drugim łuku pierwszego okrążenia pomiędzy Chrisem Holderem i Nickim Pedersenem, ten pierwszy w kolejnym łuku potrącił Duńczyka i spowodował jego upadek. W powtórce drugiego biegu osamotniony Darcy Ward zwyciężył.

Zaskoczeniem, przede wszystkim dla samych zawodników, było wykluczenie w biegu trzecim Rosjan, mimo że wyścig się odbył, a Emil Sajfutdinow zwyciężył. Po biegu zostali oni zdyskwalifikowani za zamianę kolorów kasków, czego zgodnie z regulaminem zawodów robić nie wolno.

Bardzo dobrze spisujący się od początku zawodów "Biało-czerwoni" znaleźli swoich pogromców w trzecim starcie. Rywalizację z Duńczykami Gollob z Miedzińskim przegrali 3:6. Pierwszy na metę wpadł Pedersen przed Gollobem, Miedziński przyjechał za Iversenem. Po tej serii startów prowadzenie w zawodach objęli Duńczycy.

Najgroźniejsi rywale Polaków z biegu na bieg rozkręcali się, a reprezentanci gospodarzy gubili kolejne punkty. Po dwóch zerach przywiezionych przez popularnego "Miedziaka" trener Marek Cieślak dał szansę startu Patrykowi Dudkowi. Ten w 15. biegu uporał się po walce z Andreasem Jonssonem, przywożąc na metę cenne dwa punkty. Walka o awans do biegu finałowego trwała do samego końca.

Ostatni występ "Biało-czerwonych" w serii zasadniczej przyniósł sporo emocji. Po słabszym starcie gospodarzy błąd na wyjściu z pierwszego łuku popełnił Darcy Ward, dzięki czemu Gollob z Dudkiem przyjechali na metę przed rywalami. Podopieczni trenera Cieślaka musieli jednak czekać na rozstrzygnięcia pozostałych biegów, by dowiedzieć się, z kim spotkają się w barażu o finał. Dzięki drugiemu miejscu, które w biegu 21. zajął Darcy Ward w potyczce z Rosjanami, to Australijczycy zostali rywalami naszych żużlowców w walce o finał.

Mimo wygranej w barażu Golloba, żużlowcy z Antypodów przyjechali za jego plecami i mogli cieszyć się z awansu do finału wieczoru, gdzie czekali na nich Duńczycy. Świetnie znający toruński tor Ward i Holder nie dali jednak rywalom żadnych szans, pewnie zwyciężając i obejmując prowadzenie w klasyfikacji przejściowej.

Wyniki turnieju Speedway Best Pairs Cup w Toruniu:

1. Australia - 29 pkt + 1. miejsce w finale

   Chris Holder 10 (w,2,3,3,2,0)

   Darcy Ward 19 (4,4,4,4,0,3)

   Cameron Woodward

2. Dania - 37 + 2. miejsce w finale

   Nicki Pedersen 20 (2,4,4,2,4,4)

   Niels Kristian Iversen 17 (3,3,2,3,3,3)

   Michael Jepsen Jensen - ns.

3. Polska - 34

   Tomasz Gollob 23 (4,4,3,4,4,4)

   Adrian Miedziński 6 (3,3,0,0,-,-)

   Patryk Dudek 5 (2,3)

4. Szwecja - 29

   Andreas Jonsson 10 (3,0,3,4,0,-)

   Antonio Lindbaeck 19 (4,3,4,3,3,2)

   Peter Ljung 0 (0)

5. Rosja - 28

   Emil Sajfutdinow 16 (w,2,3,4,3,4)

   Artiom Łaguta 12 (w,4,2,0,4,2)

   Aleksandr Łoktajew - ns.

6. Łotwa - 16

   Kjastas Puodżuks 8 (0,-,2,2,2,2)

   Andriej Lebiediew 6 (2,0,0,0,-,4)

   Maksim Bogdanows 2 (2,0)

7. Niemcy - 14

   Martin Smolinski 14 (2,3,2,2,2,3)

   Kevin Woelbert 0 (0,0,-,0,0,0)

   Max Dilger 0 (0)

Klasyfikacja po pierwszym turnieju:

1. Australia 10

2. Dania      8

3. Polska     6

4. Szwecja    4

5. Rosja      3

6. Łotwa      2

7. Niemcy     1

Dowiedz się więcej na temat: żużel | Tomasz Gollob | MŚ par żużlowych | Adrian Miedziński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje