Reklama

Reklama

Mistrzostwa par żużlowych: walka o tytuł rozpoczyna się w Toruniu

Najlepszą parę żużlową na świecie poznamy w tym roku po trzech turniejach Speedway Best Pairs Cup. Walka o to miano rozpocznie się w piątek 28 marca na torze w Toruniu. W grodzie Kopernika wystartują gwiazdy światowego żużla, tytułu bronią Polacy.

Dawno już w Polsce nie było zawodów rozpoczynających sezon w tak doborowej obsadzie. Na Motoarenie w Toruniu 28 marca pojawią się najlepsi żużlowcy świata, aby rywalizować o punkty do klasyfikacji Speedway Best Pairs Cup. Wygranej sprzed roku, w jednodniowym wówczas turnieju rozegranym także w Toruniu, bronić będą "Biało-czerwoni". Na Motoarenie pojawi się ta sama zwycięska para - Tomasz Gollob i Adrian Miedziński. Zmiana nastąpiła tylko na pozycji rezerwowego, którym zamiast Jarosława Hampela będzie Patryk Dudek.

Reklama

Obrona pierwszego miejsca nie będzie łatwa, gdyż rywale Polaków wystawiają do walki swoich najlepszych zawodników. Na toruńskim torze zaprezentują się między innymi byli indywidualni mistrzowie świata Chris Holder (Australia) i Nicki Pederen (Dania), czy stali uczestnicy Grand Prix Niels-Kristian Iversen (Dania), Darcy Ward (Australia), Andreas Jonsson (Szwecja). Zapomnieć nie można także o ubiegłorocznych finalistach z Rosji z Emilem Sajfutdinowem na czele. Walka zapowiada się naprawdę ciekawie, tym bardziej, że będą to pierwsze oficjalne zawody w tym sezonie, które zweryfikują częściowo poczynione przygotowania w przerwie zimowej.

Organizatorzy tegorocznego Speedway Best Pairs Cup przygotowali sporo niespodzianek, także tych z myślą o kibicach. Wszystko, co jest związane z tą imprezą, rozpocznie się dzień wcześniej, czyli w czwartek, 27 marca. Tego dnia poza oficjalnym treningiem, na który może będzie wejść za okazaniem programu zawodów, zostanie wykonane wspólne zdjęcie - zawodników oraz kibiców. Powstanie także specjalna kompozycja graffiti, dedykowana zawodom. W piątek, przed zawodami, o godz. 16.30 będzie można zdobyć autografy Emila Sajfutdinowa oraz Patryka Dudka. Towarzyszyć im będzie kierowca rajdowy Michał Kościuszko. Atrakcji i niespodzianek nie zabraknie także na samym stadionie, którego bramy zostaną otwarte o godz. 17.00.

- Chcielibyśmy, by trybuny zapełniły się do ostatniego miejsca, chcemy pokazać, jak Polacy potrafią się bawić i wspierać swoich zawodników - mówią przedstawiciele organizatora firmy One Sport.

Wytypowanie zwycięzców toruńskiego turnieju jest niezwykle trudne. Wszystko także ze względu na fakt, iż weźmie w nich udział aż pięciu zawodników miejscowego Unibaksu, na co dzień trenujących w grodzie Kopernika. Tym razem "przyjaciele z Motoareny" staną po przeciwnych stronach. Mowa tu o Gollobie, Miedzińskim, Holderze, Wardzie oraz Sajfutdinowie. Jeśli dodamy do tego jeszcze nieobliczalnych Duńczyków z Nicki Pedersenem na czele, szykuje się niesamowicie zacięta rywalizacja, na co liczą organizatorzy.

Zawody par są pierwszą w tym sezonie imprezą żużlową. Zwycięzców wyłoni cykl składający się z trzech turniejów Speedway Best Pairs Cup. Wszystko zaczyna się 28 marca w Toruniu, potem będą jeszcze zawody w niemieckim Landshut (10 maja) oraz szwedzkiej Eskilstunie (23 maja).

Cały cykl transmitowany będzie na żywo przez kanał Eurosport, dzięki czemu dotrze do 70 krajów na całym świecie. Jak zapewniają organizatorzy zawody z Torunia będzie można obejrzeć nawet w Wietnamie i Mongolii. Przekaz będzie realizowany w jakości HD przez 10 kamer. Nie zabraknie także efektownych ujęć z kamer zamocowanych na kaskach zawodników.

"Speedway Best Pairs" to wznowienie turnieju, który został zawieszony w ówczesnej formule w 1994 roku. Punktacja biegowa w rywalizacji par wyklucza remisy. Zwycięzca otrzymuje cztery punkty, za drugie miejsce przyznawane są trzy, za trzecie dwa, a za ostatnie zero. W fazie zasadniczej rozgrywanych jest 21 biegów. Zespoły, które zajmą drugie i trzecie miejsce spotykają się w barażu. Jego zwycięzca w finale walczy z najlepszą ekipą po fazie zasadniczej.

Pula nagród Speedway Best Pairs Cup w 2014 roku będzie wynosić blisko 1 milion złotych. Początek pierwszych tegorocznych zawodów w Toruniu, w piątek o godz. 19.00.

Lista startowa turnieju w Toruniu:

Polska: 1. Tomasz Gollob 2. Adrian Miedziński 15. Patryk Dudek

Łotwa: 3. Kjastas Puodżuks 4. Andriej Lebiediew 16. Maksim Bogdanows

Dania: 5. Nicki Pedersen 6. Niels Kristian Iversen 17. Michael Jepsen Jensen

Australia: 7. Chris Holder 8. Darcy Ward 18. Cameron Woodward

Szwecja: 9. Andreas Jonsson 10. Antonio Lindbaeck 19. Peter Ljung

Rosja: 11. Emil Sajfutdinow 12. Artiom Łaguta 20. Aleksandr Łoktajew

Niemcy: 13. Martin Smolinski 14. Kevin Woelbert 21. Max Dilger

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama