Partner merytoryczny: Eleven Sports

Mistrzostwa Europy na Stadionie Śląskim. To będzie wielkie święto

Sebastian Zwiewka

Już za kilkanaście godzin poznamy Indywidualnego Mistrza Europy na żużlu. Finałowa runda odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie (pierwszy wyścig o godz. 20:00), co oznacza wielkie żużlowe święto. Impreza będzie jeszcze przyjemniejsza, jeśli na najwyższym stopniu podium w całym cyklu stanie reprezentant Polski. Szanse na realizację tego scenariusza są niewielkie, dużo bardziej prawdopodobne jest zakończenie zmagań z medalem. Mamy mistrza świata, po czternastu latach będziemy mieć mistrza Europy?

Stadion Śląski w Chorzowie przed rundą SEC 2018.
Stadion Śląski w Chorzowie przed rundą SEC 2018./Adrian Slazok/REPORTER/East News

Cykl Speedway Euro Championship wraca do "Kotła Czarownic" po pięciu latach. W sezonach 2018-2019 na tym ponad 54-tysięcznym obiekcie rozegrano finałowe rundy: w 2018 roku zwyciężył Duńczyk Leon Madsen, a w 2019 roku najlepszy był jego młodszy rodak Mikkel Michelsen. Chorzów ma ogromne żużlowe tradycje. Organizowano tam turniej o Złoty Kask, finały Indywidualnych Mistrzostw Świata, finał Drużynowych Mistrzostw Świata, Mistrzostwa Świata Par czy też rundę cyklu Speedway Grand Prix. Na Stadionie Śląskim startowali najlepsi z najlepszych.

Barkom Każany Lwów - Asseco Resovia Rzeszów. Skrót meczu. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport

Żużel. Finał SEC na Stadionie Śląskim w Chorzowie

W zawodach wystartuje aż siedmiu Polaków: Kacper Woryna, Piotr Pawlicki, Maciej Janowski, Patryk Dudek, Janusz Kołodziej, Bartłomiej Kowalski, a zawodnikiem rezerwowym będzie Robert Chmiel. W Chorzowie rozstrzygnie się walka o tytuł Mistrza Europy, o dwa pozostałe medale, a także o pozostanie w cyklu na kolejny rok. Udział w SEC 2025 zapewni sobie czołowa piątka. Nie można nie wspomnieć o tym, że zwycięzca cyklu zagwarantuje sobie stałe miejsce w elitarnym cyklu Speedway Grand Prix 2025. Jest o co rywalizować.

Trzy wcześniejsze rundy odbyły się na torach w Debreczynie, Grudziądzu i Güstrow. Na dobrej drodze do powtórzenia sukcesu sprzed siedmiu lat jest Łotysz Andrzej Lebiediew, który ma sześć punktów przewagi nad Leonem Madsenem oraz Kacprem Woryną. W grze o wszystko liczy się jeszcze Piotr Pawlicki (traci do Mistrza Europy z 2017 roku siedem punktów). Z tego grona złota w swoich karierach nie zdobyli tylko Polacy.

Ogólnie to na Tytuł Indywidualnego Mistrza Europy czekamy od 2010 roku, kiedy triumfował Sebastian Ułamek. Przed nim złoto zdobywali Marian Kaiser (1960), Zbigniew Podlecki (1964), Andrzej Wyglenda (1967), Paweł Waloszek (1968 i 1972), Krzysztof Kasprzak (2003) oraz Krzysztof Jabłoński (2006). Z aktualnej stawki aż trzykrotnie cykl zwyciężał Michelsen, dwa padły łupem Madsena. Duńczycy wygrali pięć z ostatnich sześciu edycji. Dominacja.

Bolesny upadek mistrza świata. Degradacja, nikt go nie chciał

Poniżej prezentujemy czołówkę klasyfikacji generalnej cyklu SEC oraz miejsca zajmowane przez reprezentantów Polski:
1. Andrzej Lebiediew (Łotwa) - 39 punktów
2. Leon Madsen (Dania) - 33
3. Kacper Woryna (Polska) - 33
4. Piotr Pawlicki (Polska) - 32
5. Maciej Janowski (Polska) - 27
6. Patryk Dudek (Polska) - 26
7. Rasmus Jensen (Dania) - 25
8. Mikkel Michelsen (Dania) - 25
9. Anders Thomsen (Dania) - 24
9. Timo Lahti (Szwecja) - 24
---------------------------------------------------
11. Janusz Kołodziej (Polska) - 17
18. Bartłomiej Kowalski (Polska) - 4

Niemoc naszych rodaków akurat w tym turnieju daje do myślenia, choć na odsłodę musimy wspomnieć, że w trzech ostatnich latach mieliśmy po jednym reprezentancie na podium. W 2021 roku cykl z brązem zakończył Patryk Dudek, Janusz Kołodziej w sezonie 2022 zdobył srebro, a w 2023 roku brąz. W tym roku nie liczy się w walce o czołowe lokaty, bo z powodu kontuzji opuścił rundę w Debreczynie. Seria Polaka na podium jednak powinna zostać podtrzymana, tylko kataklizm odebrałby nam przynajmniej jedno miejsce na podium.

Lista startowa turnieju SEC w Chorzowie:
1. Leon Madsen (Dania)
2. Rasmus Jensen (Dania)
3. Kacper Woryna (Polska)
4. Mikkel Michelsen (Dania)
5. Anders Thomsen (Dania)
6. Bartłomiej Kowalski (Polska)
7. Timo Lahti (Szwecja)
8. Dimitri Berge (Francja)
9. Jewgienij Kostygow (Łotwa)
10. Janusz Kołodziej (Polska)
11. Maciej Janowski (Polska)
12. Piotr Pawlicki (Polska)
13. Norick Bloedorn (Niemcy)
14. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
15. Patryk Dudek (Polska)
16. Jacob Thorssell (Szwecja)
17. Robert Chmiel (Polska)
18. Tim Soerensen (Dania)

Kacper Woryna/Paweł Wilczyński/Zdjęcia Paweł Wilczyński
Andrzej Lebiediew/Łukasz Trzeszczkowski/Zdjęcia Łukasz Trzeszczkowski
Maciej Janowski/Jarosław Pabijan/Flipper Jarosław Pabijan
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem