Kołodziej wygrał w Lesznie 63. Memoriał Alfreda Smoczyka na żużlu

Żużlowiec Unii Tarnów Janusz Kołodziej wygrał w Lesznie 63. Memoriał Alfreda Smoczyka. Drugi był Jarosław Hampel (Stelmet Falubaz Zielona Góra), a trzeci Piotr Świderski (Lechma Start Gniezno).

Dla Kołodzieja to drugi triumf w memoriale, poprzednio wygrał w 2011 roku. W piątkowy wieczór lider Unii Tarnów na stadionie im. Alfreda Smoczyka nie miał sobie równych, nawet jeśli nie wygrywał startów, odrabiał straty na dystansie.

O kolejne miejsca trwała zacięta walka miedzy kilkoma zawodnikami. Ostatecznie po 20 wyścigach Hampel i Świderski zgromadzili po 12 punktów i o miejscach na podium zadecydował dodatkowy bieg. W nim aktualny wicelider klasyfikacji Grand Prix nie dał szans żużlowcowi Lechmy Start.

Memoriał patrona leszczyńskiego stadionu rozgrywany jest od 62 lat. Smoczyk był jednym z najbardziej utalentowanych zawodników okresu powojennego. W 1949 roku, w wieku 21 lat, zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. Rok później zginął tragicznie w wypadku motocyklowym pod Lesznem. Przed zawodami odbyła się msza święta w intencji legendarnego "Freda", a następnie delegacja klubu z Leszna złożyła kwiaty na jego grobie.