Reklama

Reklama

Juniorzy w eWinner 1. Lidze słabsi niż powinni być?!

O tym, że PGE Ekstraliga to najlepsza żużlowa liga świata wie chyba każdy kibic żużla, nie tylko w Polsce. W ostatnich latach tempa próbuje dotrzymać jej eWinner 1. Liga, ale oba poziomy rozgrywkowe wciąż dzieli bardzo dużo. Nie tylko jeśli chodzi o płaszczyznę finansową, czy organizacyjną, ale też sportową. Szczególnie widoczne jest to przy porównaniu poziomu juniorów. W poprzednim sezonie w biegach młodzieżowych w eWInner 1. Lidze odnotowaliśmy dwa razy więcej upadków, niż w PGE Ekstralidze.

Oczywiście te dane należy traktować jako ciekawostkę, a nie faktyczny obraz dysproporcji w poziomie juniorów na obu poziomach rozgrywkowych. Bo jeśli mielibyśmy statystyki przygotowane przez portal GuruStats.pl traktować jako wykładnię, to oznaczałoby, że zawodnicy młodzieżowi w klubach eWinner 1. Ligi są niemal dwukrotnie słabsi od swoich rówieśników z PGE Ekstraligi.

W 2021 roku, w biegach młodzieżowców eWinner 1. Ligi odnotowaliśmy aż 33 upadki w 62 rozegranych biegach numer dwa. Daje nam to średnio 0,53 upadku na jeden bieg, czyli, upraszczając, w co drugim biegu młodzieżowców w eWinner 1. Lidze oglądaliśmy upadek. To sporo, szczególnie jeśli zestawimy te dane ze statystykami z PGE Ekstraligi. Przy dwóch meczach więcej w najlepszej żużlowej lidze świata, specjaliści z GuruStats odnotowali o 16 upadków mniej, czyli dokładnie 17. Średnio na jeden bieg przypadło więc 0,26 upadku, czyli można stwierdzić, że wypadek oglądaliśmy w co czwartym wyścigu młodzieżowców.

Reklama

W PGE Ekstralidze i eWinner 1. Lidze najwięcej upadków w biegu numer 2

Nie najlepiej dla młodzieżowców wygląda też wykres funkcji biegu od liczby upadków. Zarówno w PGE Ekstralidze, jak i w eWinner 1. Lidze żużlowcy najczęściej upadali właśnie w biegu młodzieżowców. W przypadku PGE Ekstraligi drugim najbardziej "upadkogennym" biegiem był wyścig numer trzy (17 vs 14). W eWinner 1. Lidze drugie miejsce przypadło biegowi numer jeden (33 vs 18).

Jako, że najwięcej upadków GuruStats odnotowało w biegu młodzieżowców, to właśnie wyścig numer dwa w przypadku obu lig ma największy procentowy udział w ogólnej liczbie upadków. Dla PGE Ekstraligi odsetek ten wynosi 15,6% (17/109), a dla eWinner 1. Ligi 19,1% (33/173).

Do ciekawego wniosku doprowadzi nas porównanie wzrostu ogólnej liczby upadków pomiędzy poziomami rozgrywkowymi ze wzrostem liczby upadków w biegach młodzieżowców. Ta pierwsza wartość wzrasta o 58,7% (109 vs 173), druga aż o 94,1% (17 vs 33). Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że choć różnica w umiejętnościach zawodników na obu poziomach występuje, to w przypadku juniorów dysproporcja jest większa i ci z eWinner 1. Ligi są statystycznie słabsi, przynajmniej jeśli chodzi o umiejętność bezwypadkowej jazdy, niż powinni być na tym poziomie rozgrywkowym.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy