Reklama

Reklama

IME na żużlu: W niedzielę początek rywalizacji

Niedzielnymi zawodami w niemieckim Guestrow rozpocznie się rywalizacja o tytuł mistrza Europy w jeździe na żużlu. W cyklu składającym się z czterech eliminacji wystąpi czterech Polaków: Tomasz Gollob, Patryk Dudek, Janusz Kołodziej i Adrian Miedziński.

Od ubiegłego roku ME odbywają się w nowej formule. Tytuł zdobędzie zawodnik, który po finałowym turnieju w Częstochowie (19 września), będzie miał najwięcej punktów zdobytych łącznie we wszystkich eliminacjach. Poza Guestrow i Częstochową, odbędą się one jeszcze w rosyjskim Togliatti (20 lipca) i duńskim Holsted (9 sierpnia). Wszystkie pokaże stacja Eurosport.

W gronie 15 stałych uczestników ME jest trzech żużlowców rywalizujących jednocześnie o mistrzostwo świata w cyklu Grand Prix. Są to: Duńczyk Nicki Pedersen, Niemiec Martin Smolinski i Szwed Andreas Jonsson. Stało się to możliwe po tym, jak Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) wycofała się z planu wprowadzenia zakazu łączenia startów w obu imprezach. Problem może jednak powrócić po obecnym sezonie.

Reklama

Turnieje ME odbywają się na podobnych zasadach jak GP. Różnicą jest sposób kwalifikacji do finału. W IME po rozegraniu 20 wyścigów awans do decydującego biegu będą mieć zapewniony dwaj najlepsi zawodnicy. Żużlowców, którzy uplasują się na pozycjach 3-6, czeka rywalizacja w dodatkowym starcie o dwa pozostałe miejsca.

Tytułu broni Słowak Martin Vaculik. Po ostatnim udanym występie w GP w Kopenhadze do grona faworytów należy zaliczyć też Petera Kildemanda. Startujący z "dziką kartą" Duńczyk wprawdzie na podium na stadionie Parken nie stanął, ale awansował do finału, pozostawiając w pokonanym polu wielu utytułowanych rywali.

Stali uczestnicy IME 2015: Patryk Dudek, Tomasz Gollob, Adrian Miedziński, Janusz Kołodziej (wszyscy Polska), Nicki Pedersen, Peter Kildemand, Kenni Larsen (wszyscy Dania), Jonas Davidsson, Andreas Jonsson (obaj Szwecja), Grigorij Łaguta, Emil Sajfutdinow (obaj Rosja), Martin Vaculik (Słowacja), Andzejs Lebedevs (Łotwa), Jurica Pavlic (Chorwacja), Martin Smolinski (Niemcy).

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy