GP Szwecji: Zwycięstwo Crumpa, Gollob trzeci

Tomasz Gollob zajął trzecie miejsce w turnieju o Grand Prix Szwecji w Eskilstunie, trzeciej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Wygrał Australijczyk Jason Crump i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Jarosław Hampel zajął w Eskilstunie 7. miejsce, a Piotr Protasiewicz był 15. Dopiero na 12. pozycji uplasował się sześciokrotny mistrz świata Szwed Tony Rickardsson.

Crump był najlepszy także dwa tygodnie temu w GP Europy we Wrocławiu i po trzech eliminacjach ma 15 punktów przewagi nad Duńczykiem Nickim Pedersenem. Trzeci jest Hancock (drugi w Eskilstunie), który ma tyle samo punktów co Gollob - 45. Tarnowianin po raz drugi w tym sezonie stanął na najniższym stopniu podium - poprzednio był trzeci w inauguracyjnych zawodach w Krsku.

Od początku turnieju w Eskilstunie bardzo dobrze spisywał się Hampel, który w swoim pierwszym starcie był drugi, a kolejny wyścig wygrał. Gorzej wiodło się Gollobowi - po dwóch seriach startów miał tylko dwa punkty i aby zachować szanse na awans nie mógł sobie pozwolić na kolejny słaby występ.

Obaj Polacy spotkali się w 10. wyścigu i zdecydowanie byli w nim najlepsi - wygrał Gollob przed Hampelem. Po trzech seriach startów z kompletem punktów prowadził Hancock, o punkt przed Crumpem i o dwa przed Hampelem i N. Pedersenem. Gollob był siódmy - 5 pkt, a stawkę zamykał Protasiewicz - 0.

Gollob, podobnie jak dwa tygodnie wcześniej we Wrocławiu, jeździł z biegu na bieg coraz lepiej. Łatwo wygrał ostatnie dwa wyścigi turnieju zasadniczego i z czwartego miejsca awansował do półfinału. Hampel mimo wpadki w swoim czwartym występie także zapewnił sobie awans. Protasiewicz zdobył w sumie trzy punkty i zajął przedostatnie miejsce.

Największą niespodzianką turnieju zasadniczego była słaba postawa broniącego tytułu Tony Rickardssona. Sześciokrotny mistrz świata zdobył tylko cztery punkty i został sklasyfikowany dopiero na 12. miejscu. W klasyfikacji generalnej ma już 44 punkty straty do Crumpa.

Gollob i Hampel spotkali się w pierwszym półfinale. Stawkę uzupełniali Hancock i Andreas Jonsson. Z powodu upadku na pierwszym łuku z wyścigu wykluczony został Szwed i powtórka odbyła się w trzyosobowym składzie. Wygrał Hancock przed Gollobem, a odpadł Hampel. Z drugiego półfinału awansowali Nicki Pedersen i Crump.

W finale startujący z trzeciego pola Gollob mimo ambitnych prób nie był w stanie wyprzedzić dwójki rywali. Po emocjonującej walce wygrał Australijczyk, powtarzając sukces sprzed roku. Dla Hancocka była to pierwsza porażka tego wieczoru.

Kolejny turniej GP odbędzie się 3 czerwca w Cardiff.