GP na żużlu. Bartosz Zmarzlik wygrywa zawody w Gorzowie

Bartosz Zmarzlik został zwycięzcą trzeciej rundy cyklu Grand Prix o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu na torze w Gorzowie. W finale nasz aktualny czempion globu stoczył znakomity pojedynek z naciskającym go aż do mety Jasonem Doyle'em. Pozycję lidera w klasyfikacji generalnej utrzymał Maciej Janowski (48 punktów, odpadł w półfinale), a Zmarzlik awansował na drugie miejsce (47 pkt).

Od początku do końca zawody układały się pod dyktando Zmarzlika, który dzielił i rządził na swoim domowym torze w Gorzowie.

Polak w cuglach wygrał fazę zasadniczą zawodów (zgromadził 14 punktów w pięciu biegach) i z przytupem awansował do decydującej rozgrywki.

W półfinale 25-latek udowodnił, że piątkowego wieczoru liczy się dla niego tylko zwycięstwo. Ozdobą zawodów był bieg finałowy, w którym nasz zawodnik szybko wysforował się na prowadzenie, ale cały czas naciskał go Doyle.

Australijczyk był o krok, aby skuteczną akcję przeprowadzić na ostatnim okrążeniu. Na przeciwległej do startu prostej wykorzystał niewielki błąd Zmarzlika i od wewnętrznej wszedł pod Polaka, wywożąc go na zewnętrzną część toru.

Decydujący łuk obaj żużlowcy pokonywali bark w bark i na ostatnią prostą wjechali niemal równo, ale minimalnie szybszy okazał Zmarzlik, który nie ukrywał wielkiej radości. Trzecie miejsce zajął Fredrik Lindgren, a czwarty był Leon Madsen.

Do fazy półfinałowej awansował Maciej Janowski, ale nie zdołał wywalczyć miejsca w finale. Trzeci z Polaków - Patryk Dudek wycofał się z turnieju po dwóch startach z powodu poważnego upadku, który miał miejsce w pierwszym wyścigu.

W sobotę też w Gorzowie (godz. 19) odbędzie się czwarta runda MŚ. Natomiast gospodarzem kolejnych rund cyklu GP będą Praga (18 i 19 września) oraz Toruń (2 i 3 października).