Reklama

Reklama

Ekstraliga żużla: SPAR Falubaz Zielona Góra - Grupa Azoty Unia Tarnów 43:47

Pierwszy mecz sezonu ENEA Ekstraligi zakończył się sensacją - żużlowcy Grupy Azotów Unii Tarnów pokonali w Zielonej Górze mistrzów Polski - SPAR Falubaz 47:43. "Jaskółki" wygrały w Zielonej Górze po raz pierwszy od 2005 roku.

W porównaniu do awizowanych składów przed meczem doszło do jednej zmiany w szeregach zielonogórzan. Dość niespodziewanie trener gospodarzy Rafał Dobrucki zrezygnował z usług Szweda Andreasa Jonssona, którego zastąpił Aleksandr Łoktajew.

Pierwsze biegi meczu pokazały, że rywalizacja aktualnego mistrza Polski z brązowym medalistą z ubiegłego sezonu będzie bardzo zacięta. Potwierdziły to wyniki pierwszej serii startów - wszystkie cztery wyścigi skończyły się rezultatem remisowym 3:3.

Przełamanie tej serii nastąpiło w piątym wyścigu, kiedy Greg Hancock wraz z Januszem Kołodziejem odnieśli podwójne zwycięstwo i wyprowadzili tarnowian na prowadzenie 17:13. Dobra postawa gości nie była jednak żadnym zaskoczeniem. Podopieczni Marka Cieślaka od pierwszego wyścigu byli dobrze spasowani z zielonogórskim torem, dzięki czemu bardzo dobrze wychodzili spod taśmy i pewnie utrzymywali swoje pozycje na dystansie.

Reklama

Żużlowcy SPAR Falubazu straty częściowo zniwelowali w siódmym biegu po indywidualnym zwycięstwie Aleksandra Łoktajewa i trzecim miejscu Patryka Dudka. Jednak kolejne starty podobnie jak na początku zawodów kończyły się remisami i po 11 wyścigach na prowadzeniu 34:32 wciąż znajdował się zespół Unii Tarnów.

Kluczowe dla losów spotkania okazały się kolejne biegi. Najpierw para "jaskółek" Hancock - Kacper Gomólski wykorzystała wykluczenie Adama Strzelca i wygrała 12 wyścig w stosunku 4:2, a następnie Krzysztof Buczkowski wraz z Martinem Vaculikiem pokonali podwójnie zielonogórzan. Tym samym goście przed biegami nominowanymi prowadzili 43:35.

Szkoleniowiec SPAR Falubazu do dwóch ostatnich gonitw desygnował Jarosława Hampela wraz z Łoktajewem. Ten manewr nie przyniósł jednak zamierzonego skutku, gdyż dwa punkty, które w 14 biegu przywiózł do mety Artiom Łaguta zapewniły Grupie Azoty Unii Tarnów zwycięstwo w spotkaniu otwierającym ligowe zmagania w ekstralidze.

Mecz I rundy: SPAR Falubaz Zielona Góra - Grupa Azoty Unia Tarnów 43:47

SPAR Falubaz Zielona Góra: Jarosław Hampel 16 (2,3,3,2,3,3), Aleksandr Łoktajew 9 (0,3,3,1,1,1), Piotr Protasiewicz 6 (2,0,2,2), Patryk Dudek 5 (3,1,0,1), Krzysztof Jabłoński 3 (1,1,1,0), Kamil Adamczewski 3 (2,1,u), Adam Strzelec 1 (1,0,w).

Grupa Azoty Unia Tarnów: Martin Vaculik 13 (3,2,3,3,2), Janusz Kołodziej 9 (2,2,2,3), Artiom Łaguta 9 (3,2,2,w,2), Greg Hancock 8 (1,3,1,3,0), Krzysztof Buczkowski 4 (0,1,1,2), Kacper Gomólski 4 (3,0,1,0), Ernest Koza 0 (0,0,0).

Najlepszy czas dnia: 58,84 Martin Vaculik w 4. wyścigu. Sędzia: Artur Kuśmierz (Częstochowa). Widzów 10000.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL