Reklama

Reklama

Dzisiaj opóźniony początek sezonu w żużlowej ekstralidze

Dzisiaj odbędzie się trzecia kolejka żużlowej ekstraligi. Z powodu przedłużającej się zimy będzie to dopiero inauguracja nowego sezonu, w którym będą obowiązywały również nowe przepisy. Do 1. ligi spadną trzy zespoły.

Oprócz zmiany przepisów, w przerwie zimowej doszło do kilku ciekawych transferów. Przeprowadzki czołowych żużlowców świata mogą mieć znaczące znaczenie w walce o mistrzostwo Polski. Z pewnością trudno będzie obronić tytuł Unii Tarnów, którą opuścił były mistrz świata Greg Hancock. Dodatkowo klub zmagał się ze sporymi problemami finansowymi, a te mogą się przełożyć na formę sportową. Niewątpliwym atutem klubu jest jednak osoba trenera Marka Cieślaka.

Jednym z najgłośniejszych transferów była przeprowadzka ze Stali Gorzów do Unibaksu Toruń Tomasza Golloba. Były mistrz świata i czołowy reprezentant Polski ma być kluczem do sukcesu toruńskiej ekipy. W niedzielę Unibax podejmie Betard Spartę Wrocław.

Reklama

Niewiele mniejszym echem odbiła się przeprowadzka z Unii Leszno do Stelmetu Falubazu Zielona Góra Jarosława Hampela, który triumfował w pierwszej tegorocznej Grand Prix w Nowej Zelandii. Obok niego kluczowym zawodnikiem zespołu prowadzonego przez Rafała Dobruckiego ma być kapitan Piotr Protasiewicz. W niedzielę Falubaz zmierzy się na wyjeździe z beniaminkiem Lechmą Start Gniezno.

Walkę o czołowe lokaty w nowym sezonie zapowiada również zespół Dospel Włókniarz Częstochowa, który w niedzielę podejmie Polonię Bydgoszcz. Do ekipy z Częstochowy zimą dołączył Rosjanin Emil Sajfutdinow, który w niedzielę będzie rywalizował przeciwko swojemu byłemu klubowi. Duże nadzieje związane są również z Duńczykiem Michaelem Jepsenem Jensenem, który przeniósł się ze Stali Gorzów.

Wydaje się, że zespół z Gorzowa poniósł największe straty w przerwie zimowej. Liderem drużyny ma być uczestnik GP Krzysztof Kasprzak. Jednak obecna dyspozycja zostanie zweryfikowana już w niedzielę, kiedy Stal podejmie PGE Marmę Rzeszów. Z kolei w tym zespole ogromne nadzieje związane są z powrotem do klubu Duńczyka Nickiego Pedersena.

Z powodu złego stanu toru przełożone zostało niedzielne spotkanie Unii Tarnów z Fogo Unią Leszno.

Rozgrywki w tym sezonie odbywać się będą według nowych przepisów, które mają poprawić bezpieczeństwo na torach. Do 1. ligi spadną trzy zespoły, co oznacza, że ekstraliga ponownie będzie liczyła osiem drużyn. Zrezygnowano także z obowiązującego w minionym sezonie zapisu o możliwości startu w drużynie tylko jednego uczestnika Grand Prix. Nie wprowadzono również ograniczeń finansowych.

Dodatkowo przywrócona zostanie próba toru. Na pół godziny przed startem każdego meczu, po dwóch zawodników z obu drużyn będzie miało możliwość próbnych przejazdów i sprawdzenia nawierzchni. Według nowego regulaminu w każdym zespole będzie musiało startować czterech Polaków, w tym dwóch juniorów.   

Program 3. kolejki żużlowej ekstraligi:

Dospel Włókniarz Cz-wa - składywęgla.pl Polonia Bydgoszcz (godz. 16.00)

Lechma Start Gniezno - Stelmet Falubaz Zielona Góra       (16.00)

Unibax Toruń - Betard Sparta Wrocław                      (18.00)

Stal Gorzów - PGE Marma Rzeszów                           (18.30)

Unia Tarnów - Fogo Unia Leszno                      -  przełożony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama