Reklama

Reklama

Dziś w Toruniu poznamy nowego mistrza świata na żużlu

W sobotę wieczorem na toruńskiej Motoarenie zostanie wyłoniony indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu. Największą szansę na tytuł mają prowadzący w klasyfikacji Chris Holder (145 pkt.) oraz drugi Nicki Pedersen (143). Spotkają się ze sobą w biegu 13.

Toruń zorganizował do tej pory dwa turnieje cyklu Grand Prix i w każdym z nich na podium nie zabrakło Polaków. Wyjątkowy był pierwszy, w 2010 roku, kiedy to całe podium zajęli biało-czerwoni. Wygrał Tomasz Gollob, drugi był Rune Holta, trzeci Jarosław Hampel. Rok temu na drugim stopniu podium stanął Hampel, Gollob był szósty.

Mimo, że obaj nie mają już szans na medal w tegorocznym cyklu, nie zamierzają się poddać i - jak na każdych zawodach - walczyć będą o wygraną. Gollob zacznie od trudnej przeprawy w biegu drugim, gdyż za przeciwników będzie miał pretendenta do tytułu Duńczyka Pedersena oraz broniącego go Amerykanina Grega Hancocka. Stawkę uzupełni Szwed Peter Ljung. Hampel otworzy ostatni tegoroczny turniej, startując z Hansem Andersenem, Martinem Vaculikiem oraz Andreasem Jonssonem. Biało-czerwoni spotkają się ze sobą w biegu 10.

Reklama

Szczególną uwagę przykuwać będą jednak wyścigi z udziałem Australijczyka Holdera oraz Pedersena. Jeżeli nie zdarzy się nic nieprzewidywalnego, to właśnie ktoś z tej dwójki zostanie indywidualnym mistrzem świata. Wydaje się, że Holder ma drobną przewagę, gdyż na co dzień startuje w miejscowym Unibaksie. Pedersen jest za to znany z uporu w dążeniu do celu i walki do ostatniego metra.

Żużlowcy spotkają się ze sobą w biegu 13. i niewykluczone, że przy równej ich postawie w całych zawodach, ta rywalizacja może zdecydować o tytule. Trzeci w klasyfikacji przed turniejem w Toruniu broniący tytułu Hancock ma do prowadzącego Holdera 10. punktów straty i wydaje się niemożliwe, by zdobył złoto.

Dziką kartę na ostatni tegoroczny turniej otrzymał żużlowiec Azotów Tauronu Tarnów, indywidualny mistrz świata juniorów Maciej Janowski. Rezerwowymi są bracia Emil i Kamil Pulczyńscy z miejscowego Unibaksu.

Lista startowa Grand Prix Polski w Toruniu po losowaniu numerów startowych (w nawiasach stałe numery uczestników cyklu Grand Prix):

Lista startowa:

1. (15) Hans Andersen (Dania)

2. (3) Jarosław Hampel (Polska)

3. (19) Martin Vaculik (Słowacja)

4. (2) Andreas Jonsson (Szwecja)

5. (5) Tomasz Gollob (Polska)

6. (1) Greg Hancock (USA)

7. (10) Nicki Pedersen (Dania)

8. (14) Peter Ljung (Szwecja)

9. (11) Chris Harris (Wielka Brytania)

10. (6) Emil Sajfutdinow (Rosja)

11. (12) Antonio Lindbaeck (Szwecja)

12. (13) Bjarne Pedersen (Dania)

13. (9) Fredrik Lindgren (Szwecja)

14. (8) Chris Holder (Australia)

15. (4) Jason Crump (Australia)

16. (16) Maciej Janowski (Polska)

17. (17) Emil Pulczyński (Polska)

18. (18) Kamil Pulczyński (Polska)

Początek zawodów w sobotę o godz. 19.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL