Reklama

Reklama

Czas rozliczeń

W przedostatnią niedzielę maja zakończyła się pierwsza runda rozgrywek Ekstraligi. Poniżej pozwoliliśmy sobie na podsumowanie tej części sezonu w wydaniu poszczególnych zespołów startujących w ekstralidze.

Każdemu z zespołów wyliczyliśmy również bilans dotychczasowych spotkań metodą, którą stosował śp. Ryszard Nieścieruk, który punkty przyznawał w wypadku wygrywania spotkań na torze rywala, odejmował w momencie gdy zespół notował porażkę na własnym torze.

Apator Toruń - +6

Już przed sezonem wiadomo było, że działacze tamtejszego klubu "montują" skład, który będzie w stanie podjąć walkę z najlepszymi ekipami ligi. Wyniki osiągnięte przez zespół prowadzony przez Jana Ząbika zaskoczyły chyba wszystkich. Na swoim torze Toruń nie oddał punktów, a aż trzykrotnie przywoził zwycięstwa ze spotkań rozgrywanych na wyjeździe. Szczególnie cenne są punkty zdobyte na torach w Bydgoszczy i Pile, czyli u bezpośrednich rywali w walce o złoto. Nie da się ukryć, że po rundzie zasadniczej to właśnie w ekipie prowadzonej przez Jana Ząbika większość kibiców upatruje triumfatora tegorocznych rozgrywek. Aż cztery z siedmiu spotkań Apator rozegra na własnym torze.

Reklama

Bilans spotkań:

6 zwycięstw - 3 (d) 3(w), 1 porażka (w)

Punkty: +6

Najlepszy zawodnik: Tony Rickardsson - 10.06

Plus: Andreas Jonnson - Idealnie zmontowana para obcokrajowców nie zawodzi, a duża w tym zasługa młodego Jonnsona, który poczynił widoczny krok naprzód w nauce żużlowego rzemiosła.

Minus: Wiesław Jaguś - Zdaniem trenera Ząbika to brak dobrego sprzętu zadecydował o tym, że filigranowy zawodnik sporadycznie stratował w lidze. Jeśli jednak żaden z jego kolegów nie spuści z tonu to na ponowny występ w barwach Apatora Jaguś będzie musiał trochę poczekać.

Atlas Wrocław - +4

Powodów do rozczarowań nie ma, ale lekki niedosyt mimo wszystko pozostaje. Wrocław liczył się będzie w walce o złoto, ale w rundzie rewanżowej będzie musiał gonić zespół z Torunia. Tam gdzie Atlas przegrywał, Apator wywoził zwycięstwa. Sytuacja jest trudna, ale może zakończyć się dla wrocławskich zawodników happy end'em. Kluczowy dla układu tabeli po rundzie zasadniczej może się okazać mecz Atlasu w Toruniu.

Bilans spotkań:

5 zwycięstw - 3(d), 2(w), 2 porażki - 2(w)

Punkty: + 4

Najlepszy zawodnik: Sebastian Ułamek - 9.60

Plus: Scott Nicholls - Z roku na rok Anglik jeździ coraz lepiej i sprawdza się w roli obcokrajowca Atlasu. W każdym ze spotkań wywiązał się z powierzonego zadania.

Minus: Greg Hancock - Nie da się ukryć, że Amerykanin w tym sezonie spisuje się poniżej oczekiwań. Ostatnio zapunktował w spotkaniu z Bydgoszczą, ale niewykluczone, że w rundzie rewanżowej to właśnie postawa Hancocka może okazać się języczkiem u wagi, który zadecyduje o pozycji Atlasu przed rundą finałową

Polonia Piła - +2

Wszystko wskazuje na to, że marzenia o zdobyciu złotego medalu działacze i zawodnicy pilskiej Polonii będą musieli odłożyć co najmniej do przyszłego sezonu. W pierwszej rundzie praktycznie cały zespół poza Jarosławem Hampelem i Peterem Karlssonem spisywał się poniżej oczekiwań. Słabiej spisuje się Jacek Gollob, ale on zazwyczaj łapie odpowiednią formę w drugiej połowie sezonu. Również poniżej oczekiwań spisywał się Sławomir Drabik, ale niewykluczone, że po powrocie na tor Rafała Dobruckiego, zespół pilski zyska nowe oblicze i będzie w stanie na wyjazdach zdobywać cenne punkty i nadrabiać stratę do Torunia.

Bilans spotkań:

5 zwycięstw - 3(d) 2(w), 2 porażki - 1(d), 1 (w)

Punkty: + 2

Najlepszy zawodnik: Peter Karlsson - 8.80

Plus: Peter Karlsson - Miał być drugim obcokrajowcem, tymczasem zupełnie niespodziewanie wyrósł na lidera pilskiego zespołu. To właśnie jego znakomita jazda przesądziła m.in. o wygranej nad Atlasem Wrocław.

Minus: Chris Louis - Od kilku spotkań Louis spisuje się poniżej oczekiwań. Najbardziej rozczarował jednak w spotkaniu z Apatorem, które zakończył zaledwie z trzema punktami na koncie.

Pergo Gorzów- 0

Okazuje się, że mimo problemów finansowych z jakimi borykał się zespół na początku sezonu, zrobienie dobrego wyniku jest możliwe. Mimo, że co niektórzy skazywali Gorzów na spadek, zawodnicy zespołu zdołali sobie zapewnić czwarte miejsce przed rundą rewanżową. Być może Gorzów nie zmieści się w pierwszej czwórce, ale wywalczenie piątego miejsca jest jak najbardziej możliwe. Niewykluczone, że " czarnym koniem" zespołu okaże się Stefan Danno, któremu skończyła się już dyskwalifikacja.

Bilans spotkań:

4 zwycięstwa - 3(d), 1 (w), 3 porażki - 1(d), 2 (w)

Punkty: 0

Najlepszy zawodnik: Jason Crump - 8,65

Plus: Piotr Paluch - W zespole zastąpił Hansa Andersena i była to dobra zmiana Stanisława Chomskiego. Paluch nie zawodzi i w każdym spotkaniu zdobywa ważne punkty dla swojego zespołu.

Minus: Hans Andersen - Zdaniem działaczy z Gorzowa zakontraktowanie tego zawodnika okazało się "niewypałem." W żadnym ze spotkań młody Duńczyk nie był w stanie nawiązać walki z rywalami.

5.Polonia Bydgoszcz - 0

Po pierwszej rundzie spotkań wydaje się, że Poloniści mogą mieć w tym sezonie problem z wywalczeniem medalu, nie mówiąc o powtórzeniu sukcesu sprzed roku. Tradycyjnie nie zawodzi Protasiewicz i Gollob. W miarę skutecznie punktuje Wiltshire, ale największą bolączką jest brak czwartego punktującego ogniwa. Gustaffson zawodzi na całej linii i niewykluczone, że dopiero zakontraktowanie Holty przyniesie pożądany skutek. Przed Bydgoszczą ciężki początek rundy rewanżowej. Mecze w Toruniu i Wrocławiu. Niewykluczone, że ewentualne porażki mocno zweryfikują tegoroczne plany.

Bilans spotkań:

4 zwycięstwa - 3(d), 1 (w), 3 porażki - 1(d), 2 (w)

Punkty: 0

Najlepszy zawodnik: Tomasz Gollob -11,33

Plus: Tomasz Gollob - Nie da się ukryć, że w każdym spotkaniu Gollob zdobywa prawie maksymalną ilość punktów. Aż strach pomyśleć co by było gdyby i jemu przytrafiły się słabsze dni.

Minus: Henka Gustafsson - To zawodnik , którego postawa w największym stopniu zadecydowała o porażkach Polonii. Gdyby tylko Henka pojechał chociaż na przyzwoitym poziomie pozycja Bydgoszczy w tabeli byłaby zdecydowanie wyższa.

Włókniarz Częstochowa - -2

Początek sezonu niezbyt udany. Obraz zespołu zmieniły wygrane pojedynki z ZKŻ i Unią Leszno. Najważniejsze jest to, że z meczu na mecz krystalizuje się coraz efektywniejszy obraz zespołu. Runda rewanżowa nie będzie łatwa, ale wszystko wskazuje na to, że ekstraliga będzie obecna w Częstochowie w sezonie 2002.

Bilans spotkań:

2 zwycięstwa - 2 (d), 5 porażek - 1(d), 4 (w)

Punkty: - 2

Najlepszy zawodnik: Ryan Sullivan - 9,22

Plus: Tomasz Jędrzejak - Pod okiem Czesława Czernickiego wyrasta powoli na lidera zespołu. Niewykluczone, że to jego postawa będzie decydowała o obliczu Częstochowy w rundzie rewanżowej.

Minus: Bartłomiej Bardecki - Kompletnie nie udany transfer częstochowskich działaczy. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miał się pojawić na torze w rundzie rewanżowej.

7.ZKŻ Zielona Góra - -4

Cieżkie jest życie beniaminka, ale nikt chyba w Zielonej Górze nie spodziewał się że aż tak. Po zwycięstwie z Bydgoszczą kolejne spotkania weryfikowały wartość zespołu, w którym jak na razie najjaśniejszym punktem jest junior Rafał Kurmański. Zawodzą również obcokrajowcy. Wahania formy ma Huszcza i Kuciapa. To wszystko wskazuje na to, że w rundzie rewanżowej może być kłopot utrzymania zespołu na pozycji niezagrożonej degradacją do niższej ligi.

Bilans spotkań

1 zwycięstwo - 1(d), 6 porażek - 4(w), 2(d)

Punkty: - 4

Najlepszy zawodnik: Andrzej Huszcza -6,36

Plus: Andrzej Huszcza - O formę " Tomka" obawiano się przed sezonem najbardziej. Okazuje się, że mimo lekkich wahań formy zawodnik jest jednym z filarów swojego zespołu.

Minus: Obcokrajowcy - Kontuzja Svab, choroba Richardssona, brak formy u Stonehewera. To wystarcza za komentarz. Niewykluczone, że największy pożytek byłby z "jeżdżenia" Hamillem, który jednak jest bardzo drogim zawodnikiem.

8. Unia Leszno - - 6

Trzy spotkania przegrane na własnym torze, przy braku zwycięstw na torach przeciwników nie nastrajają optymistycznie. Przed Unią okres walki o siódme miejsce, ale już teraz można stwierdzić, że o wywalczenie jego będzie bardzo trudno. W kilku spotkaniach zawiódł Jankowski, Adams też już nie jest takim pewnym zawodnikiem jak w ubiegłym sezonie. Czy Unię stać na utrzymanie? Tak, ale wydaje się, że strata z pierwszej rundy będzie już nie do nadrobienia tym bardziej, że aż cztery spotkania Unia rozegra na torach rywali.

Bilans spotkań:

1 zwycięstwo - 1(d), 6 porażek - 3(d), 3(w)

Punkty: - 6

Najlepszy zawodnik: Leigh Adams - 9,37

Plus: Krzysztof Kasprzak - Bardzo perspektywiczny zawodnik, który z meczu na mecz prezentuje się z coraz lepszej strony. Niewykluczone, że za kilka lat będzie liderem leszczyńskiego zespołu.

Minus: Roman Jankowski - To właśnie postawa kapitana " biało - niebieskich" zadecydowała w kilku spotkaniach o porażce tego zespołu. Niewykluczone, że nawet wzrost formy u tego zawodnika nie uchroni Unii przed degradacją.

Dowiedz się więcej na temat: mecz | Gorzów | Wrocław | gollob | plus | bilans

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje