Reklama

Reklama

​Betard Sparta Wrocław - Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 39:51

​W starciu na szczycie PGE Ekstraligi Betard Sparta Wrocław przegrała z Ekantor.pl Falubazem Zielona Góra 39:51. Falubaz zdobył też punkt bonusowy i zakończył sezon zasadniczy na pierwszym miejscu. Rywalem Falubazu w półfinale będzie Fogo Unia Leszno, a Sparta zmierzy się z Cash Broker Stalą Gorzów.

Stawką meczu we Wrocławiu było pierwsze miejsce po sezonie zasadniczym w ligowej tabeli. W teoretycznie lepszej sytuacji była Sparta, która po 13. kolejkach prowadziła z trzema punktami przewagi nad Falubazem i do utrzymania pozycji lidera wystarczał jej remis. Od początku spotkanie nie układało się jednak po myśli Betardu.

Reklama

W pierwszym biegu Jarosław Hampel z dużą łatwością uporał się z Taiem Woffindenem, a Jacob Thorssell z Szymonem Woźniakiem i goście wyszli na dwupunktowe prowadzenie.

Miejscowi kibice mogli liczyć, że strata zostanie odrobiona już w kolejnej gonitwie, bo biegi młodzieżowe są mocno stroną Sparty w tym sezonie. Lepiej jednak ze startu wyszedł Sebastian Niedźwiedź, a Maksym Drabik i Damian Dróżdż tak go gonili, że przeszkadzali sobie nawzajem i po minięciu mety długo coś sobie tłumaczyli.

Chwilę później defekt zaliczył Maciej Janowski i tylko dzięki świetnej akcji Vaclava Milika wrocławianom udało się uratować remis. Kolejne dwa biegi zakończyły się także remisami i było 14:16.

W kolejnej najlepiej ze startu wyszedł Andrzej Lebiediew, ale popełnił błąd na pierwszym łuku i najpierw spadł na trzecie miejsce, a później na czwarte. Daleko z przodu jechała za to para gości Patryk Dudek i Piotr Protasiewicz. Falubaz zwyciężył podwójnie i prowadził już 21:15.

W ósmym biegu Rafał Dobrucki zastosował zmianę taktyczną i za Lebiediewa wystawił Milika. Oczekiwanego efektu punktowego miejscowi kibice jednak nie zobaczyli, bo wygrał świetnie spasowany z torem Hampel, ale nareszcie było ściganie na Stadionie Olimpijskim, bo wcześniej o kolejności na mecie decydował start i pierwszy łuk. Tym razem walka trwała dosłownie do ostatniego centymetra i sędzia spotkania długo analizował, kto był trzeci. Thorssell okazał się minimalnie szybszy od Milika i zielonogórzanie wygrali 4:2, a w całym meczu prowadzili 28:20.

Pierwszą drużynową wygraną w biegu wrocławianie odnieśli dopiero w 10. gonitwie. Zaczęło się od groźnie wyglądającego upadku Milika na pierwszym łuku po starciu z Jansonem Doylem. W czteroosobowej powtórce Janowski wystrzelił do przodu, a poobijany Czech do ostatniego okrążenia walczył z Australijczykiem o trzecie miejsce. Lepszy okazał się Doyle, ale Sparta zmniejszyła straty do sześciu oczek - 27:33.

Po 12. biegach Sparta przegrywała już tylko 34:38. Kolejna gonitwa rozwiała jednak nadzieje gospodarzy na korzystny wynik. Świetnie dysponowany w niedzielę Doyle w parze z Protasiewiczem nie dali szans Woffindenowi oraz Milikowi i Falubaz prowadził ośmioma punktami (43:35).

Betard, aby myśleć o remisie musiał wygrać dwa pozostałe biegi po 5:1, ale przy doskonale dysponowanych żużlowcach Falubazu było to mało prawdopodobne. Wygraną goście przypieczętowali chwilę później. Co prawda Janowski świetnie wyszedł ze startu, ale Protasiewicz z Dudkiem skutecznie blokowali Drabika. Bieg zakończył się remisem 3:3 i Falubaz był pewny wygrania nie tylko tego meczu, ale całego sezonu zasadniczego.

- Cieszę się bardzo, bo pojechaliśmy bardzo dobre zawody. Zrobiliśmy trochę ewolucji w składzie, bo inaczej spasowaliśmy pary i zdało to egzamin. Wrocław to bardzo trudny teren, bo Sparta to jest mocny zespół. Teraz czekamy na półfinały i zobaczymy - podsumował trener gości Marek Cieślak.

Trener Dobrucki przyznał, że od początku spotkanie nie układało się po ich myśli. - Szymek Woźniak po upadku w Szwecji nie czuł się najlepiej, podobnie jak "Waszek" Milik odczuwający skutki swojej kraksy. Goście pojechali kapitalne zawody. Przegrywaliśmy starty, a to był klucz do sukcesu - dodał.

Betard Sparta Wrocław - Ekantor. pl Falubaz Zielona Góra 39:51

Pierwszy mecz: wygrana Falubazu 48:42. Punkt bonusowy: Falubaz. 

Betard Sparta Wrocław: Tai Woffinden 9 (2,2,2,2,1,0), Maksym Drabik 8 (1,2,2,3,0), Maciej Janowski 8 (d,1,3,1,3), Vaclav Milik 7 (3,2,0,1,0,1), Szymon Woźniak 3 (0 1,1,1), Damian Dróżdż 3 (2,1), Andrzej Lebiediew 1 (1,0).

Ekantor. pl Falubaz Zielona Góra: Jason Doyle 14 (3,3,2,3,3), Jarosław Hampel 13 (3,3,3,2,2), Piotr Protasiewicz 9 (2,3,0,2,2), Patryk Dudek 7 (1,2,3,0,1), Jacob Thorssell 5 (1,0,1,3), Sebastian Niedźwiedź 3 (3,0,0), Alex Zgardziński 0 (0,0,0).

Najlepszy czas dnia uzyskał Patryk Dudek - 61,89 s - w biegu dziewiątym. Sędziował: Krzysztof Meyze. Widzów: 12 000.

Żużel - Tabela Ekstraligi

1.Fogo Unia Leszno28 pkt
2.Moje Bermudy Stal Gorzów21 pkt
3.Betard Sparta Wrocław20 pkt
4.RM Solar Falubaz Zielona Góra20 pkt
5.Eltrox Włókniarz Częstochowa19 pkt
Zobacz pełną tabelę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje