Reklama

Reklama

1. liga żużlowa - awans Wybrzeża Gdańsk do ekstraligi

Żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeże awansowali do ekstraligi. W decydującym spotkaniu rundy finałowej 1. ligi gdańszczanie pokonali na własnym torze GKM Grudziądz 59:31 i po roku przerwy wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Po roku przerwy żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeże wrócili do ekstraligi. W decydującym spotkaniu rundy finałowej 1. ligi gdańszczanie zdeklasowali na własnym torze GKM Grudziądz. Ten mecz cieszył się rekordowym w tym sezonie zainteresowaniem - w piątek w czasie trwającej 11 godzin przedsprzedaży kupiono prawie 5300 biletów.

Gościom do awansu wystarczał remis (w pierwszym meczu rundy finałowej wygrali pod koniec sierpnia na własnym stadionie 47:43), natomiast gdańszczanie musieli to spotkanie wygrać. I gospodarze nie pozostawili rywalom złudzeń - podopieczni trenera Stanisława Chomskiego odnieśli zwycięstwo w 11. wyścigach. W pięciu triumfowali podwójnie.

Reklama

Tysiąc sympatyków GKM złudzenia mogło mieć tylko po pierwszym biegu, który zakończył się wygraną ich zespołu 5:1. Co prawda za dotknięcie taśmy wykluczony został Andriej Karpow, ale zastępujący go Oskar Fajfer znakomicie współpracował na torze z Chrisem Harrisem, dzięki czemu ten duet odniósł podwójne zwycięstwo nad Robertem Miśkowiakiem i Dawidem Stachyrą. W kolejnych startach goście byli jednak tłem dla bardzo dobrze dysponowanych zawodników Wybrzeża.

Gospodarze odrobili straty już w drugim biegu młodzieżowym, a po trzecim wyszli na prowadzenie 10:8. Znakomicie jeżdżący gdańszczanie systematycznie powiększali przewagę i po 10 startach wygrywali aż 42:18. W zespole Wybrzeża brylował wychowanek grudziądzkiego klubu Artur Mroczka. Nadspodziewanie dobrze radzili sobie także Dawid Stachyra i Marcel Szymko.

Serię dziewięciu wygranych wyścigów z rzędu gospodarzy przerwał dopiero w 11. biegu Chris Harris, który pokonał Dawida Stachyrę i Thomasa H. Jonassona. Losy tej rywalizacji rozstrzygnęły się w 12. starcie - najlepszy okazał się w nim Mroczka, który tym samym przesądził o awansie swojej drużyny do ekstraligi.

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk - GKM Grudziądz 59:31

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk: Artur Mroczka 12, Robert Miśkowiak 10, Krystian Pieszczek 8, Renat Gafurow 8, Dawid Stachyra 7, Thomas H. Jonasson 7, Marcel Szymko 7.

GKM Grudziądz: Chris Harris 10, Oskar Fajfer 8, Andriej Karpow 6, Scott Nicholls 5, Norbert Kościuch 2, Ales Dryml 0, Łukasz Przedpełski 0.

Sędzia: Artur Kuśmierz (Częstochowa). Najlepszy czas dnia: Krystian Pieszczek w drugim, Robert Miśkowiak w siódmym oraz Artur Mroczka (wszyscy Wybrzeże) w 10. wyścigu - 63,22 s. Widzów: 9000.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje