Reklama

Reklama

Zuzanna Witych rozpoczyna walkę o freeride’owy Puchar Świata

22 stycznia rozpocznie się tegoroczna edycja Freeride World Tour. W sobotę najlepsi narciarze freeride’owi świata staną do rywalizacji w Baqueira Beret. W Hiszpanii wystąpi Zuzanna Witych. Polka w ubiegłym sezonie wywalczyła brązowy medal w cyklu FWT.

Freeride World Tour to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w świecie zimowych sportów ekstremalnych. Stanowią one odpowiednik freeride’owego Pucharu Świata. Cykl podzielony jest na rywalizację kobiet i mężczyzn w dwóch kategoriach - jeździe na nartach i snowboardingu. Freeride World Tour składa się z serii pięciu zawodów, które odbywają się na pięciu różnych pasmach górskich. Pierwszy etap stanowią trzy konkursy kwalifikacyjne, po których najlepsi zawodnicy przystępują do startów finałowych.

Oprócz zawodów w Hiszpanii pierwszy etap obejmie zmagania w Ordino Arcalis w Andorze (30 stycznia - 5 lutego) oraz kanadyjskim Kicking Horse Golden BC (12 - 17 lutego). Najlepsi zawodnicy po pierwszym etapie zakwalifikują się do finałowych konkursów FWT, które odbędą się odpowiednio w Fieberbrunn w Austrii (15 - 20 marca) oraz szwajcarskim Verbier (26 marca - 3 kwietnia).

Reklama

Zuzanna Witych w swoim zeszłorocznym debiucie wywalczyła brązowy medal Pucharu Świata. Do freeride’owej elity Witych trafiła dzięki zwycięstwu w serii Freeride World Qualifiers w 2020 roku.

"Mam się świetnie i nigdy nie czułam się mocniejsza, to z pewnością dobry znak. Poziom sportowy w tym roku będzie wyjątkowo wysoki, konkurencja jest bardzo mocna. Na początku moim podstawowym celem będzie znalezienie się w czołówce, która uzyska kwalifikację do startów finałowych w Austrii i Szwajcarii. W finałach z pewnością dam z siebie wszystko i będę podejmowała większe ryzyko. Celuję w podium, ale walka na pewno będzie bardzo zacięta" - mówi Witych.

Najgroźniejszymi rywalkami Polki będą Szwajcarka Elisabeth Gerritzen oraz pochodząca z Norwegii Hedvig Wessel. Pierwsza z nich to aktualna mistrzyni świata, a druga kończyła dwa ostatnie cykle FWT ze srebrnym medalem.

"Wszystkie dziewczyny, które biorą udział w zawodach, są w stanie wygrać. To motywujące, ale rywalizacja będzie z pewnością bardzo wyrównana. Cały czas mam gdzieś z tyłu głowy myśl o zwycięstwie, ale nie chcę też nakładać na siebie zbyt wielkiej presji. Dla mnie to dopiero drugi sezon w światowej czołówce, ale trenując i przygotowując się do startu sezonu, robiłam wszystko, aby w całym cyklu wypaść jak najlepiej. Na pewno będę walczyć o możliwie najwyższe miejsca" - dodała najlepsza polska narciarka freeride’owa.

Freeriding to ekstremalna forma jazdy na nartach lub snowboardzie w otwartym terenie - np. w wysokich, stromych partiach gór czy na obszarze zalesionym. Dyscyplina ta wiąże się z jazdą z dużą prędkością poza zorganizowanymi trasami. Zawodnicy mogą łączyć zjazd z różnego rodzaju ewolucjami, np. skokami z naturalnych przeszkód, jak skały czy klify i wykonywaniem tricków w powietrzu, jak np. salto w tył czy obrót wokół własnej osi.

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy