Reklama

Reklama

Zmarła Bibian Mentel, mistrzyni paraolimpijska w snowboardzie

W wieku 48 lat zmarła prawdziwa legenda sportu paraolimpijskiego. Bibian Mentel na snowboardzie wywalczyła dwa złote krążki podczas zimowych igrzysk. Teraz po latach walki przegrała z nowotworem.

Holenderska mistrzyni aż 20 lat walczyła z nowotworem kości, jednocześnie osiągając niebywałe sukcesy sportowe w jeździe na snowboardzie.

Przez te wszystkie lata Bibian Mentel nie poddała się, stale inspirując młodych sportowców do działania. Była między innymi założycielką fundacji, której celem było motywowanie niepełnosprawne dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Pod jej nazwiskiem wyszły też dwie książki o życiu, zmaganiach z chorobą oraz sporcie.

Na początku marca Mentel poinformowała, że nowotwór rozprzestrzenił się na mózg i nie ma już dla niej żadnego ratunku. Od lekarzy usłyszała, że pora pożegnać się z bliskimi.

Reklama

Marzenia olimpijskie zrealizowane na paraigrzyskach

Niezwykła historia wielkiej sportowej determinacji zaczyna się w 2000 roku, kiedy Holenderka była na drodze do wzięcia udziału w swoich pierwszych igrzyskach. Wówczas okazało się, że w jej nodze rozwija się nowotwór, więc podjęto decyzję o niezwłocznej amputacji kończyny.

Młoda kobieta pomimo przeciwności nie poddała się. Przez lata przeszła wiele zabiegów operacyjnych.

W dorobku Mentel są między innymi dwa złote krążki paraolimpijskie z Soczi oraz Pjongczangu. Na snowboardzie wywalczyła również pięć tytułów mistrzyni świata.

Odeszła w wieku 48 lat.  

AB


Dowiedz się więcej na temat: Bibian Mentel | snowboard | paraolimpiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje