Reklama

Reklama

Zbigniew Bródka: Było za dużo eksperymentów

- W ostatnich dwóch latach było za dużo eksperymentów i dlatego nie było satysfakcjonujących wyników - powiedział mistrz olimpijski z Soczi na 1500 metrów Zbigniew Bródka. Nowy sezon łyżwiarzy szybkich rozpocznie się 11 listopada w Chinach.

PAP: To były zupełnie inne przedsezonowe przygotowania, także dlatego, że sezon zaczynacie w Azji, a nie - jak rok temu - w Ameryce Północnej?

Zbigniew Bródka: - Zmian było sporo, a ja mam nadzieję, że po zrobieniu dwóch kroków w tył od czasu rywalizacji olimpijskiej w Soczi, wreszcie wykonam jeden do przodu. Najważniejsze, abym wrócił do światowej czołówki. I jeśli nie będą to jeszcze podia Pucharów Świata, to żebym przynajmniej regularnie był w szóstce-dziesiątce. Taki jest mój cel na najbliższe miesiące, a uwagę jak zawsze skoncentruję głównie na koronnym dystansie 1500 metrów. Choć nie zapominam o drugiej naszej silnej broni, czyli w jeździe drużynowej. Będę startował także w wyścigach na 1000 metrów.

Reklama

Gwarancją lepszych wyników jest nowy trener Witold Mazur?

- Mówiłem, że chcę zmiany szkoleniowca (dotychczasowy Wiesław Kmiecik zajął się pracą z młodzieżą - PAP), bo czułem, że jest potrzeba poprawy atmosfera w zespole narodowym. Nie będę wchodził w szczegóły, ale nie było z tym najlepiej, stąd i słabsze wyniki. Oczywiście, na moje słabsze występy wpływ miały też inne rzeczy, jak zmiana programu treningowego czy testowanie sprzętu. W ostatnich dwóch latach za dużo było eksperymentów i dlatego nie było satysfakcjonujących rezultatów. Wierzę, że to się zmieni za sprawą współpracy z Witkiem Mazurem. Na razie, po pierwszych jazdach treningowych w Niemczech, mogę powiedzieć, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Czy mistrz olimpijski miał wpływ na wybór Mazura?

- Z pewnością mam coś do powiedzenia w naszej reprezentacji, ale ja nie wskazywałem nazwiska nowego trenera, nie mówiłem, że ma być konkretnie ten i ten. Z Witkiem Mazurem znamy się od lat, pomagał mi na przykład podczas niezwykle udanych igrzysk w Soczi. To właściwy człowiek na odpowiednim miejscu.

W jaki sposób będzie funkcjonowała drużyna w składzie Bródka - Niedźwiedzki - Szymański, skoro wszyscy na co dzień trenują oddzielnie, a wiadomo też, że nie wszyscy w waszej trójce byli za zakończeniem współpracy z Kmiecikiem?

- Konrad Niedźwiedzki wrócił do Holandii, Janek Szymański trenował ostatnio w Norwegii, a tylko ja zostałem w Polsce, choć i tak większość czasu spędziłem na zagranicznych zgrupowaniach, przede wszystkim w Niemczech. Tak naprawdę to, gdzie jesteśmy na co dzień, nie ma decydującego znaczenia. Przed igrzyskami w 2014 roku też mało razem trenowaliśmy, a skończyło się brązowym medalem. Na pewno optymalnie byłoby szykować się wspólnie, ale mam nadzieję, że kilka treningów przed poszczególnymi zawodami wystarczą do uzyskania dobrych miejsc. Nasza drużyna pozostaje silna, bez względu na to, gdzie mieszkamy i jakie mieliśmy spostrzeżenia na temat zmian trenerskich.

W tym roku obyło się bez zgrupowania w Calgary, ale wciąż mnóstwo czasu spędzacie na zagranicznych torach.

- Sezon 2015/2016 zaczynał się w Ameryce Północnej, dlatego już w sierpniu udaliśmy się do Kanady. Teraz nie było takiej potrzeby, bowiem listopadowy puchary mamy w Chinach i Japonii. Ale faktycznie, najpierw potrenowaliśmy na rolkach we Włoszech, a potem często jeździliśmy do Inzell i Berlina.

Lubi pan rywalizować na kontynencie azjatyckim? Do igrzysk w Korei Południowej pozostało kilkanaście miesięcy.

- Mimo że ostatnio na azjatyckich torach mieliśmy kłopot ze średniej jakości lodem, to jednak warunki są identyczne dla wszystkich łyżwiarzy. Dlatego z dużą niecierpliwością czekam na pierwsze zawody Pucharu Świata. Chcę pokazać, że otrząsnąłem się po dwóch słabszych sezonach, że mimo nietrafionych zmian w cyklu treningowym, potrafiłem wyciągnąć wnioski i teraz będzie już tylko lepiej.

Budowa hali lodowej w Polsce stała się faktem. Obserwuje pan postęp prac w Tomaszowie Mazowieckim?

- Z rodzinnego domu w Domaniewicach do Tomaszowa mam około 80 kilometrów, a więc stosunkowo blisko, dlatego cieszę się na myśl powstania zadaszonego toru. Długo nie wierzyłem w tę inwestycję w Polsce, bowiem były słowa, a brakowało czynów. Wiem, że prace idą z planem, a szczegółową fotorelację zamieszcza na bieżąco w internecie nasz wspaniały zawodnik, mieszkający w Tomaszowie Jaromir Radke. My, starsze pokolenie, może aż tak bardzo już na hali w ojczyźnie nie skorzystamy, ale wiele zyska młodzieży. Nie każdy klub stać na treningowe wyjazdy do Niemiec. A teraz wszystko będzie na miejscu, dodatkowo połączone z ośrodkiem olimpijskim w Spale.

Rozmawiał: Radosław Gielo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL