Reklama

Reklama

Zbigniew Bródka - błyskawica z Domaniewic

Po raz pierwszy w historii polski łyżwiarz zdobył Puchar Świata. W niedzielę w holenderskim Heerenveen wyczynu takiego dokonał Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice), triumfując w klasyfikacji generalnej na dystansie 1500 m.

W kończącym cykl wyścigu był drugi za Belgiem Bartem Swingsem. Najgroźniejszy rywal Polaka - Norweg Havard Boekko, plasujący się za nim ze stratą 56 punktów, zajął dopiero szóste miejsce.

Bródka w sezonie przedolimpijskim uzyskał 460 pkt i wyprzedził Swingsa - 336 oraz Boekko - 329.

"Sukces świętowaliśmy w polskim gronie kieliszkiem szampana. Tylko jednym, bo w poniedziałek rano wyjeżdżamy z Heerenveen do Berlina, gdzie będziemy przygotowywać się do startu w kolejnej imprezie - mistrzostwach świata na dystansach w Soczi. W niedzielę pojechałem mocno, aby nie dać większych szans rywalom" - powiedział uszczęśliwiony zdobywca trofeum.

Reklama

Pierwszy Polak z Pucharem Świata urodził się 8 października 1984 roku w Głownie, położonym między Łodzią i Łowiczem. Zanim zaczął przygodę z łyżwiarstwem szybkim uprawiał lekkoatletykę (biegi średnie), pociągał go też duathlon.

Na lodowym torze zaaferowała go rywalizacja w short tracku. Startował w barwach Uczniowskiego Klubu Sportowego Błyskawica Domaniewice. W mistrzostwach Europy na krótkim torze w 2005 roku zajął ósme miejsce na 1500 m oraz dziewiąte na dystansie trzy razy krótszym, potem przerzucił się na dłuższe, gdzie zaczął święcić sukcesy.

W 2006 roku, studiując wychowanie fizyczne, był zawodnikiem AZS Politechnika Opolska i jednocześnie kandydatem do reprezentacji przygotowującej się do startu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie. Kontuzja kolana uniemożliwiła mu start i jednocześnie wyzwoliła w nim wolę walki w kolejnych zawodach. Po jej wyleczeniu zaczął brylować w krajowej czołówce. Zdobył pięć złotych medali mistrzostw kraju. W wieloboju nie miał sobie równych.

Od 2008 roku startuje na długich dystansach, ponownie w barwach UKS Błyskawica Domaniewice. Kibice pasjonują się jego rywalizacją z Konradem Niedźwiedzkim.

W Pucharze Świata w sezonie 2008/09 nie zdobył punktów. Kolejny ukończył na 34. miejscu. Rywalizacja z najlepszymi w cyklu 2010/11 zaowocowała 16. lokatą. Wystartował we wszystkich sześciu zawodach. W sezonie 2011/12 był już czternasty.

W igrzyskach olimpijskich wystartował po raz pierwszy w Vancouver w 2010 roku. Na koronnym dystansie 1500 m uplasował się na 27. miejscu.

Kiedy nie uprawia łyżwiarstwa, wykonuje zawód strażaka. Jest laureatem nagród wojewody i marszałka województwa łódzkiego dla strażaka, który zanotował znaczące sukcesy sportowe.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL