Reklama

Reklama

Wiktor Ahn, sześciokrotny mistrz olimpijski w short tracku, zakończył karierę

Sześciokrotny mistrz olimpijski w short tracku Wiktor Ahn zakończył karierę. Urodzony w Seulu zawodnik trzy tytuły wywalczył dla Korei Południowej w 2006 roku w Turynie, a osiem lat później w Soczi ponownie sięgnął po trzy złote medale, ale w rosyjskich barwach.

- Ciągłe bóle kolan oraz inne kontuzje powodowały, że coraz trudniej było mi utrzymywać formę. Dlatego zdecydowałem o zakończeniu kariery - przyznał 34-latek.

Ahn ma w dorobku jeszcze dwa brązowe olimpijskie krążki - po jednym wywalczonym w Turynie i Soczi.

W 2010 roku w Vancouver nie startował, bo nie zdołał zakwalifikować się do koreańskiej reprezentacji. Następnie popadł w konflikt z rodzimą federacją i zdecydował się na zmianę obywatelstwa.

Reklama

W 2018 roku w Pjongczangu natomiast Rosja była wykluczona z rywalizacji. Startować pod flagą neutralną mogli z tego kraju jedynie zawodnicy, których dopuszczono w ramach specjalnej procedury. Decyzją MKOl-u Ahna w Korei zabrakło.

W dorobku tego łyżwiarza jest ponadto aż 35 medali mistrzostw świata, w tym 20 złotych. Po raz pierwszy karierę zakończył we wrześniu 2018 roku, ale rok później wrócił jeszcze do rywalizacji w Pucharze Świata.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama