Reklama

Reklama

Trzecia wygrana Morgensterna, Stoch trzeci

Austriak Thomas Morgenstern odniósł trzecie z rzędu indywidualne zwycięstwo w tegorocznej Letniej Grand Prix w skokach narciarskich na igelicie. W sobotę triumfował w Zakopanem. Drugie miejsce zajął jego rodak Gregor Schlierenzauer, a trzeci był Kamil Stoch.

Wcześniej Morgenstern triumfował w Wiśle Malince i Szczyrku, a także zwyciężył w piątek, wraz z innymi reprezentantami Austrii, w zawodach drużynowych w Zakopanem. Letni cykl wygrywał już dwa razy, w 2003 i 2007 roku, a teraz jest na najlepszej drodze do wyrównania osiągnięcia Adama Małysza (najlepszy w 2001, 2004 i 2006), który już zakończył karierę.

W sobotnim konkursie na Wielkiej Krokwi bardzo dobrze spisali się Polacy. Stoch uplasował się na trzeciej pozycji, Maciej Kot był czwarty, a prowadzący na półmetku zawodów Krzysztof Miętus został sklasyfikowany na siódmej lokacie. W finałowej serii wystąpili też Dawid Kubacki - 15. miejsce i Bartłomiej Kłusek - 26.

Reklama

Jeszcze lepiej, jeśli chodzi o wyniki i uzyskiwane odległości, było po pierwszej serii. Granicę 130 metrów przekroczyli tylko Miętus i Kot. O 6-8 metrów bliżej lądowali Morgenstern i Schlierenzauer, ale oni lepiej prezentowali się stylowo, dlatego lider cyklu GP był wiceliderem. Dalej od Austriaków skoczył też Stoch (127 m); zajmował trzecie miejsce.

W decydującej rozgrywce, przy niekorzystnych warunkach (zmieniający się wiatr), zdecydowanie najlepiej poradzili sobie zawodnicy z Austrii. Obaj poprawili swe rezultaty, w przeciwieństwie do Polaków. W miarę dwa równe skoki oddał Stoch, który zrehabilitował się za nieudany start w drużynówce i dzięki temu utrzymał miejsce na podium, zresztą identycznym, jak w Szczyrku. Taka sama kolejność jest też w punktacji generalnej GP.

Dużo słabiej skakali Kot, a zwłaszcza Miętus, który uzyskał 117,5 m, przy wcześniejszych 133,5.

Konkurs w stolicy polskich Tatr poprzedziła minuta ciszy w hołdzie ofiarom piątkowego podwójnego ataku terrorystycznego w Norwegii; zginęły co najmniej 92 osoby.

Kolejne zawody Letniej GP odbędą się w niemieckim Hinterzarten - 6 sierpnia rywalizacja zespołowa, a dzień później indywidualna.

Kamil Stoch (AZS Zakopane): - Wczoraj było naprawdę źle. Taki prawdziwy kubeł zimnej wody. Skakaliśmy pierwszy raz drużynówkę bez Adama Małysza, który zawsze dawał nam tego przysłowiowego kopa. Teraz po prostu musimy się przyzwyczaić, że wszystko zależy tylko od nas i skakać swoje. Dzisiaj starałem się właśnie zrobić swoje jak najlepiej i cóż - udało się. Teraz mogę wreszcie wyjechać z żoną na upragniony, tygodniowy wypoczynek na Cyprze.

Maciej Kot (AZS Zakopane): - Dziś były zdecydowanie lepsze warunki. Ogólnie jestem zadowolony, bo chociaż skoki były gorsze niż wczoraj, to miejsce lepsze, a poza tym zawody pokazały, że forma jest stabilna. To mam nadzieję dobry prognostyk na zimę. Teraz ruszam do Chorwacji, żeby naładować akumulatory przed kolejnymi zawodami.

Krzysztof Miętus (AZS Zakopane/AWF Kraków): - Jestem ogromnie zadowolony ze swojego startu. Oddałem dobre skoki w niezłych w warunkach, które udało mi się właściwie wykorzystać.

Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane): - Dziś mieliśmy spotkanie z prezesem PZN i trenerem, po którym po prostu się zresetowałem i skakałem lepiej. Jednym słowem dobry dzień i dobre skoki.

Bartłomiej Kłusek (LKS Klimczok Bystra): - Jestem bardzo zadowolony ze swojego dzisiejszego startu, ponieważ ważne dla mnie było zakwalifikowanie się do drugiej serii. Pierwszy skok był niezły, szkoda drugiego, bo go spóźniłem i zabrakło odległości.

Thomas Morgenstern: - Siedząc dziś na belce z przyjemnością patrzyłem na kibiców i z niecierpliwością czekam na zimowe konkursy w Zakopanem. Nie obawiam się tego, że w lecie mam tak dobrą formę. Ciężko pracuję i jestem przekonany, że to zaowocuje w całym sezonie.

Gregor Schlierenzauer - Jestem podobnie jak Thomas zadowolony ze startu w Zakopanem. Wielka Krokiew to jedna z moich ulubionych skoczni. Cały polski tour był dla mnie szczęśliwy zwłaszcza że - czego do końca nie byłem pewny - zakończyłem go na drugim miejscu.

Wyniki:

1. Thomas Morgenstern (Austria) 262,1 pkt (125,5 m i 128 m)

2. Gregor Schlierenzauer (Austria) 261,4 (126 i 128,5)

3. Kamil Stoch (Polska) 251,3 (127 i 123,5)

4. Maciej Kot (Polska) 246,1 (132,5 i 123,5)

5. Władimir Zografski (Bułgaria) 245,5 (132,5 i 124)

6. Richard Freitag (Niemcy) 245,3 (129,5 i 124)

7. Krzysztof Miętus (Polska) 243,2 (133,5 i 117,5)

..

15. Dawid Kubacki (Polska) 214,4 (123,5 i 113)

26. Bartłomiej Kłusek (Polska) 203,5 (119,5 i 110)

klasyfikacja generalna (po 3 zawodach):

1. Morgenstern 300 pkt

2. Schlierenzauer 220

3. Stoch 149

4. Paweł Karelin (Rosja) 130

5. Freund 114

6. Taku Takeuchi (Japonia) 103

. Tom Hilde (Norwegia) 103

..

10. Kot 94

13. Miętus 54

19. Kubacki 30

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje