Reklama

Reklama

Tasz i Zachwieja mistrzami Polski w narciarstwie wysokogórskim

Klaudia Tasz (KW Zakopane) i Szymon Zachwieja (GP GOPR/KS KANDAHAR Katowice) zdobyli w sobotę w Zakopanem tytuły mistrzów Polski w narciarstwie wysokogórskim. W zawodach wystartowało ponad 100 skialpinistów z Polski i Słowacji.

Klaudia Tasz (KW Zakopane) i Szymon Zachwieja (GP GOPR/KS KANDAHAR Katowice) zdobyli w sobotę w Zakopanem tytuły mistrzów Polski w narciarstwie wysokogórskim. W zawodach wystartowało ponad 100 skialpinistów z Polski i Słowacji.

Trasa dla walczących o tytuł MP poprowadzona została z Wodogrzmotów Mickiewicza przez doliny Roztoki i Pięciu Stawów Polskich na Zawrat. Z tej przełęczy zawodnicy zjechali na Halę Gąsienicową, podbiegli na Kasprowy Wierch i stąd już do usytuowanej w Kuźnicach mety (23 km z sumą przewyższeń 1663 m). Pozostali uczestnicy z Gąsienicowej udali się do Kuźnic przez Rówień Królową (21 km i 1241 m).

Tasz wbiegła na metę z czasem 2 godziny 37 minut i 9,1 s. "Trasa fantastyczna! Długie podejścia, fajne zjazdy, no i mocna konkurencja, zwłaszcza Słowaczek. Wygranie z nimi to wielka satysfakcja" - cieszyła się czterokrotna mistrzyni Polski (2008, 2009, 2012, 2013).

Reklama

Zachwieja na pokonanie trasy potrzebował 2 godziny 15 minut i 11,8 s. "Trasa była bardzo wymagająca, więc miałem parę kryzysów. Najgorszy był na podejściu z Hali na Kasprowy. Także długi zjazd z Zawratu na Halę dał mi w kość, ale wygrałem i to w dobrym czasie, więc radość jest wielka" - podkreślił zawodnik KS KANDAHAR i ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR.

Wśród kadetów najszybciej pobiegł Bartłomiej Bargiel, w kategorii junior zwyciężyli Agata Cikowska i Karol Karpierz, najlepszymi weteranami okazali się Zofia Rumińska i Jerzy Stach.

Podobnie jak w roku ubiegłym, najlepszy czas zawodów uzyskali Słowacy Milan Madaj i Josef Hlavco, którzy na metę wbiegli z czasem 2 godziny 8 minut i 39,2 s.

Narciarstwo wysokogórskie to połączenie wędrówki na nartach z użyciem tzw. fok (pasków szorstkiego materiału, które przyczepione do ślizgów umożliwiają podchodzenie po śniegu), zjazdu w zazwyczaj trudnym terenie górskim a czasem także wspinaczki m.in. z wykorzystaniem liny i raków. Uprawiający skialpinizm powinni być także wyposażeni w sprzęt lawinowy czyli detektor, sondę i łopatkę.

Indywidualne MP w tej dyscyplinie sportu odbyły się po raz siódmy.

Wyniki MP w narciarstwie wysokogórskim:

kobiety:

1. Klaudia Tasz (KW Zakopane)        2:37.09,1
2. Monika Góźdź (Tatra Team Dynafit) 2:51.22,6
3. Anna Tybor (KW Zakopane)          2:55.03,8

mężczyźni:

1. Szymon Zachwieja (GP GOPR/KS KANDAHAR Katowice) 2:15.11,8
2. Mariusz Wargocki(KW Zakopane)                   2:15.41,3
3. Mateusz Kulig (KW Zakopane)                     2:19.46,1


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL