Reklama

Reklama

Short track. Gdańsk gospodarzem mistrzostw Europy w 2021 roku

Gdańsk będzie w styczniu przyszłego roku gospodarzem mistrzostw Europy w short tracku. Decyzja Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) z początku miesiąca nabrała mocy po tym, jak Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego dopełnił wszystkich formalności organizacyjno-finansowych.

Po raz drugi w historii impreza tej rangi odbędzie się w naszym kraju; poprzednio mistrzostwa kontynentu w short tracku, które są rozgrywane od 1997 r., organizowała w 2006 r. Krynica. Zawody w Gdańsku zaplanowano na 15-17 stycznia.

Reklama

Jak dotąd największym sukcesem reprezentantów Polski na ME w short tracku jest brązowy medal w wieloboju, wywalczony przez Patrycję Maliszewską w 2015 r. w Dordrechcie w Holandii. Ponadto Polka ma 4 tzw. małe medale (złoty na superfinale na 3000 m oraz srebrny i 2 brązowe na 500 m).

W tym samym mieście w 2019 r. młodsza siostra Patrycji, Natalia była 4. w wieloboju (ponadto ma złoto i brąz na 500 m).

Siostry Maliszewskie oraz Aida Bella i Paula Bzura mają też brązowy medal wywalczony w sztafecie, w Malmö w 2013 r.

Jedynym polskim medalistą wśród mężczyzn jest Bartosz Konopko - był 3. w superfinale na 3000 m (w wieloboju zajął 7. miejsce).

Rywalizacja indywidualna na mistrzostwach Europy w short tracku to wyścigi na trzech dystansach: 500, 1000 i 1500 metrów, za które zdobywa się punkty. Po ich rozegraniu ósemka z największym dorobkiem startuje jeszcze w tzw. superfinale na 3000 m, który również jest punktowany. O końcowej kolejności decyduje liczba zdobytych punktów.

Dodatkowo rozgrywane są sztafety na dystansie 3000 m (kobiety) i 5000 m (mężczyźni).

Przyszłoroczne mistrzostwa uświetnią 100-lecie istnienia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. W przyszłym sezonie, ale jeszcze w tym roku kalendarzowym, ma się odbyć jeszcze jedna ważna impreza łyżwiarska - w listopadzie podobnie jak w ub. sezonie, w Tomaszowie Mazowieckim zostaną rozegrane zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na długim torze.Dowiedz się więcej na temat: Natalia Maliszewska | Patrycja Maliszewska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje