Reklama

Reklama

PŚ w łyżwiarstwie szybkim - Zbigniew Bródka przed historyczną szansą

Zbigniew Bródka może w niedzielę zostać pierwszym polskim łyżwiarzem, który triumfował w cyklu Pucharu Świata na jednym z dystansów. W rywalizacji na 1500 m przed ostatnim startem w sezonie, w Heerenveen, wyprzedza Norwega Havarda Boekko o 56 punktów.

28-letni panczenista UKS Błyskawicy Domaniewice tym sezonie systematycznie poprawiał swoje osiągnięcia. W grudniu był trzeci w Astanie, po raz pierwszy stając na podium PŚ. W lutym w Inzell był drugi i został liderem pucharowej klasyfikacji na swoim koronnym dystansie. Przed tygodniem w Erfurcie po raz pierwszy wygrał i umocnił się na prowadzeniu.

Zdecydowanie bardziej utytułowanego Boekko w ostatnich zawodach pokonał w bezpośredniej rywalizacji w parze. Trzeci Amerykanin Brian Hansen traci do Bródki już 85 pkt.

Dotychczas największym sukcesem "Biało-czerwonych" w PŚ była druga lokata męskiej drużyny w sezonie 2004/05. Tworzyli ją wtedy: Paweł Zygmunt, Konrad Niedźwiedzki i Witold Mazur, a trenerką była Ewa Białkowska, koordynująca obecnie przygotowania i starty obu reprezentacji.

Reklama

W Holandii, oprócz Bródki, na 1500 m wystartują Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański, który w planie ma także występ na 5000 m. Powracający do formy po kontuzji pleców Artur Waś pobiegnie na 500 m, natomiast w wyścigu ze startu wspólnego Polskę reprezentować będzie Roland Cieślak.

W finałowych zawodach PŚ wystąpią też cztery kobiety: Katarzyna Bachleda-Curuś oraz Natalia Czerwonka - na 1500 i 3000 m, Katarzyna Woźniak w rywalizacji ze startu wspólnego, natomiast Luiza Złotkowska tylko w wyścigu drużynowym.

Na miejsce na podium liczy też polska drużyna kobiet, która w klasyfikacji PŚ ze 190 punktami plasuje się na czwartym miejscu. Tyle samo mają trzecie Niemki. Prowadzą Holenderki przed Kanadyjkami - po 250 pkt.

Z Heerenveen "Biało-czerwoni" pojadą trenować do Berlina, skąd 17 marca wylecą do Soczi, gdzie wystartują w mistrzostwach świata na dystansach (21-24 marca).

Skład reprezentacji Polski na finał PŚ w Heerenveen:

kobiety: Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska (LKS Poroniec Poronin), Natalia Czerwonka (MKS Cuprum Lubin), Katarzyna Woźniak (WTŁ Stegny Warszawa)

mężczyźni: Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice), Roland Cieślak (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki), Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański (obaj LKS Poroniec Poronin), Artur Waś (Nowy Marymont Warszawa).

Program finałowych zawodów PŚ:

8 marca (piątek)

kobiety      500 m i wyścig drużynowy

mężczyźni    500 m i wyścig drużynowy

9 marca (sobota)

kobiety      1000 i 3000 m

mężczyźni    1000 i 5000 m

10 marca (niedziela)

kobiety    - 500, 1500 m i ze startu wspólnego

mężczyźni  - 500, 1500 m i ze startu wspólnego

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL