Reklama

Reklama

Polacy jadą na MŚ w snowboardzie i narciarstwie dowolnym

W siedmioosobowym składzie reprezentacja Polski wyjeżdża do austriackiego Kreischbergu, gdzie 14 stycznia rozpoczną się 11. mistrzostwa świata w snowboardzie i 15. w narciarstwie dowolnym.

W siedmioosobowym składzie reprezentacja Polski wyjeżdża do austriackiego Kreischbergu, gdzie 14 stycznia rozpoczną się  11. mistrzostwa świata w snowboardzie i 15. w narciarstwie dowolnym.

Do obu imprez, które potrwają do 25 stycznia zgłoszono prawie pół tysiąca zawodników z 40 krajów.

Rywalizacja rozpocznie się w środę kwalifikacjami w skokach akrobatycznych, a zakończy 25 stycznia finałem w skicrossie, w której to konkurencji największe sukcesy odnosi Karolina Riemen-Żerebecka (AZS AWF Katowice), dwukrotna olimpijka. W igrzyskach w Vancouver 2010 zajęła 16. miejsce, a w Soczi 2014 - 15. W mistrzostwach globu była szósta w 2011 roku oraz dziesiąta w 2013.

Reklama

W slopestyle wystąpią Zuzanna Witych oraz Szczepan Karpiel-Bułecka (oboje AZS AWF Katowice), syn Jana, wybitnego zakopiańskiego skrzypka i architekta.

Pierwsze mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym odbyły się w styczniu 1986 roku we francuskim Tignes. Następne - w 1989 i od tej pory rozgrywane są co dwa lata. Najwięcej medali w historii zdobyli: Kanadyjczycy - 85, Amerykanie - 78 i Francuzi - 49, a w sumie reprezentanci 23 krajów. W tym gronie nie ma Polski.

Snowboardziści zainaugurowali starty w mistrzostwach globu w styczniu 1996 roku w Lienzu w Austrii. Następne zawody zorganizowano rok później we włoskim San Candido; od 1997 rozgrywane są co dwa lata.

Dotychczas medale wywalczyli zawodnicy z 20 państw, najwięcej: Francuzi - 44, Austriacy - 39, Amerykanie - 35 i Szwajcarzy - 30. Polska znajduje się w tej klasyfikacji tylko dzięki Paulinie Ligockiej, która w halfpipe zdobyła dwa brązowe medale (2007, 2009).

W Kreischbergu w biało-czerwonych barwach wystąpią jedynie snowboardziści w konkurencjach alpejskich: Aleksandra Król (KS F2 Dawidek Team Zakopane), Weronika Biela, Karolina Sztokfisz i Tomasz Kowalczyk (wszyscy AZS Zakopane).

Skład reprezentacji Polski:

narciarstwo dowolne: Karolina Riemen-Żerebecka, Zuzanna Witych i Szczepan Karpiel-Bułecka (wszyscy AZS AWF Katowice);

snowboard: Aleksandra Król (KS F2 Dawidek Team Zakopane), Weronika Biela, Karolina Sztokfisz, Tomasz Kowalczyk (wszyscy AZS Zakopane).

Program finałowych konkurencji mistrzostw świata:

15 stycznia  - narciarstwo dowolne: skoki akrobatyczne

16 stycznia  - snowboard: snowcross

17 stycznia  - snowboard: halfpipe

18 stycznia  - narciarstwo dowolne: jazda po muldach

19 stycznia  - narciarstwo dowolne: muldy podwójne

21 stycznia  - narciarstwo dowolne i snowboard: slopestyle

22 stycznia  - narciarstwo dowolne: halfpipe

22 stycznia  - snowboard: slalom równoległy

23 stycznia  - snowboard: slalom gigant równoległy

24 stycznia  - snowboard: big air

25 stycznia  - narciarstwo dowolne: skicross

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL