Reklama

Reklama

Pekin 2022. Tybet protestuje przeciwko igrzyskom olimpijskim w Chinach

Tybetańscy aktywiści zaprotestowali w Atenach przeciwko rozgrywaniu zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Chinach, gdzie łamane są prawa człowieka, a wolność ich kraju została zdeptana. Trzech z nich aresztowano.

Protesty wiązały się z rozpaleniem ognia olimpijskiego - uroczysta ceremonia odbędzie się w Atenach w poniedziałek, a następnie płomień przeniesiony zostanie do Chin. W lutym przyszłego roku Pekin zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie, jako pierwsze w dziejach świata miasto, które gościć będzie i ich letnią, i zimową edycję. Letnie igrzyska olimpijskie odbyły się w Pekinie w 2008 roku i już wtedy towarzyszyły im protesty.

Przez 13 lat niewiele się zmieniło i przyznanie Chinom kolejnej imprezy związanej z postawą fair i pokojem budzi kontrowersje. Protestowali w Atenach przedstawiciele tybetańskiej opozycji. Manifestujący na szczycie Akropolu skandowali "wolny Tybet" oraz "bojkotujcie Pekin 2022" i machali flagami Tybetu oraz tymi używanymi podczas prodemokratycznych protestów w Hongkongu. Przypomnijmy, że Chiny w tym roku obchodziły 70. rocznicę zajęcia Tybetu, zwaną przez Pekin "pokojową". Okupacja Tybetu pochłonęła już tysiące ofiar.

Pekin 2022. Wezwanie do bojkotu igrzysk

Reklama

Flagi, którymi obwieszono Akropol zostały zdjęte przez grecką policję, aresztowała ona także dwie kobiety i mężczyznę. Jedna z zatrzymanych Tsela Zoksang, która jest Tybetanką mieszkającą na stałe w USA, wezwała opinię światową do zbojkotowania igrzysk w Pekinie

CZYTAJ TAKŻE: Zapalenie znicza olimpijskiego przez igrzyskami w Pekinie bez publiczności

Zajmująca się obroną praw człowieka brytyjska organizacja Hong Kong Watch wezwała władze Grecji do "nieulegania presji chińskiego rządu na ekstradycję aktywistów" i natychmiastowego uwolnienia aresztowanych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje