Reklama

Reklama

​MŚ w snowboardzie - 11 Polaków wystąpi w Kanadzie

Siedem zawodniczek i czterech zawodników wystąpi w "Biało-czerwonych" barwach w 10. snowboardowych mistrzostwach świata w kanadyjskiej miejscowości Stoneham. Rozpoczną się one w czwartek kwalifikacjami w konkurencji slopestyle, a zakończą slalomem 27 stycznia.

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w styczniu 1996 roku w Lienzu, średniowiecznym mieście w Austrii. Następne zorganizowano rok później we włoskim San Candido, ale od 1997 rozgrywane są co dwa lata. Gospodarzami były ośrodki i kurorty sportów zimowych: w 1999 Berchtesgaden w Bawarii, 2001 Madonna di Campiglio we Włoszech, 2003 austriacki Kreischberg, 2005 kanadyjskie Whistler, 2007 szwajcarska Arosa, 2009 Kangwon w Korei Południowej i ostatnio hiszpańska La Molina.

Medale zdobywali snowboardziści z 20 krajów, a najwięcej: Francuzi - 43, Austriacy - 36, Amerykanie - 33, Szwajcarzy - 27 oraz Finowie i Szwedzi po 15. Polska istnieje w tej klasyfikacji tylko dzięki Paulinie Ligockiej, która w halfpipe wywalczyła dwa brązowe medale (2007, 2009).

W Stoneham zawodniczki i zawodnicy rywalizować będą w pięciu konkurencjach: slopestyle, halfpipe, big air, snowcrossie oraz slalomach.

Slopestyle to nowa freestyle'owa konkurencja olimpijska, zaprezentowana oficjalnie po raz pierwszy podczas zawodów Pucharu Świata w Calgary trzy lata temu. O medale igrzysk zawodnicy walczyć będą w Soczi w przyszłym roku. Slopestyle jest bardzo popularny wśród młodzieży. W sportowej rywalizacji stawia się na oryginalność i jakość wykonywania trików. W Kanadzie Polskę reprezentować będą: Diana Sadłowska i Tomasz Wolak. Trenerem jest Iwona Kotuła.

Halfpipe. W tej konkurencji sędziowie oceniają każdy przejazd zawodnika według kilku kryteriów (sekwencja trików, poziom trudności, poprawność wykonania itp.). Kontrolę nad prawidłowym przebiegiem procesu oceniania sprawuje główny arbiter. Z polskiej ekipy wystąpią: Joanna Zając, Julia Piasecka i Michał Ligocki. Trener - Iwona Kotuła.

Snowcross. To bardzo wymagająca konkurencja; testuje zawodnika we wszystkich jego umiejętnościach. To także test dla mocnych nerwów. Trasa przejazdu zawiera dużo zakrętów, zmian terenu i skocznie. W eliminacyjnej rundzie ściga się czterech snowboardzistów na jednym torze, co dla widzów jest bardzo widowiskowe. W biało-czerwonych barwach pojadą: Zuzanna Smykała, Mateusz Ligocki i Maciej Jodko. Trenerem jest Mariusz Kufel.

Slalomy. Gigant równoległy, czyli PGS to jedna z najstarszych konkurencji snowboardowych, zaliczana do tzw. dyscyplin alpejskich. Do ścisłego finału awansuje 16 zawodników z sesji kwalifikacyjnej, by następnie ścigać się w parach. Polskę reprezentują tylko kobiety: Aleksandra Król, Weronika Biela oraz Karolina Sztokfisz. Trenerem jest Paweł Dawidek.

Big Air. Podobnie jak w halfpipe, ocenia się każdego zawodnika, jego pojedynczy skok, wykonywane triki w powietrzu oraz lądowanie. Sędziowie przyznają punkty za całościowe wrażenie, na które składają się: styl, stopień ryzyka i czyste lądowanie. Polska nie ma reprezentantów w tej konkurencji.

Skład reprezentacji Polski:


kobiety: Diana Sadłowska (KS SKI TEST Kraków), Joanna Zając, Julia Piasecka, Zuzanna Smykała (wszystkie AZS AWF Katowice), Aleksandra Król (Dawidek Team Zakopane), Weronika Biela oraz Karolina Sztokfisz (obie AZS Zakopane);
mężczyźni: Tomasz Wolak (KS SKI TEST Kraków), Michał Ligocki, Mateusz Ligocki, Maciej Jodko (wszyscy AZS AWF Katowice).

Program finałowych konkurencji:


18 stycznia  - slopestyle
19 stycznia  - big air
20 stycznia - halfpipe
23 stycznia  - snowcross
26 stycznia  - slalom gigant równoległy
27 stycznia  - slalom równoległy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje