Reklama

Reklama

MŚ w łyżwiarstwie figurowym. Carolina Kostner liderką solistek po programie krótkim

Włoszka Carolina Kostner niespodziewanie prowadzi wśród solistek po programie krótkim mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym w Mediolanie. Na półmetku w rywalizacji par sportowych liderami są faworyci - reprezentujący Niemcy Aliona Savchenko i Bruno Massot.

Włoszka Carolina Kostner niespodziewanie prowadzi wśród solistek po programie krótkim mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym w Mediolanie. Na półmetku w rywalizacji par sportowych liderami są faworyci - reprezentujący Niemcy Aliona Savchenko i Bruno Massot.

31-letnia Kostner zebrała wiele pochwał za swój środowy występ. Eksperci określili, że ulubienica miejscowych kibiców zaprezentowała w nim zarówno sprawność techniczną, jak i dojrzałość ruchu. Piąta zawodniczka igrzysk w Pjongczangu otrzymała dodatkowe punkty za skoki i - co nietypowe dla niej - miała wyższą notę za wartość techniczną niż za wrażenie artystyczne. Nota 80,27 pkt to jej rekord życiowy.

"W połowie występu nastąpił wyjątkowy dla mnie moment. Była taka chwila, kiedy była niemal absolutna cisza. To była szczególna chwila, bo jeśli cofnę się myślami 15 lat, gdy zaczynałam startować w imprezach międzynarodowych, to nikt w Italii nie interesował się łyżwiarstwem figurowym, a teraz tak wiele osób dzieli moją pasję" - wspominała Włoszka.

Reklama

Niespodzianką pierwszego dnia imprezy jest to, że dopiero druga jest tegoroczna mistrzyni olimpijska Alina Zagitowa. 15-letnia Rosjanka była niepewna podczas swojego występu i otrzymała za niego 79,51 pkt. W lutym w Korei ustanowiła rekord świata w punktacji programu krótkiego - 82,92.

"Byłam zdenerwowana, ponieważ były to moje pierwsze MŚ. Szczerze mówiąc, to dziś stresowałam się bardziej niż podczas igrzysk" - przyznała.

Kostner pierwszy raz w MŚ brała udział w 2004 roku, Zagitowa miała wówczas rok.

Trzecie miejsce po programie krótkim zajmuje Japonka Satoko Miyahara. Brązowa medalistka z Pjongczangu Kanadyjka Kaetlyn Osmond plasuje się na czwartej pozycji. W Mediolanie nie startuje ubiegłoroczna mistrzyni globu Rosjanka Jewgienia Miedwiediewa, która zgłosiła kontuzję.

Wśród par sportowych obyło się bez zaskoczeń. Savchenko i Massot, świeżo upieczeni mistrzowie olimpijscy oraz srebrni medaliści poprzedniego mundialu, prowadzą po uzyskaniu 82,98 pkt. Kolejne miejsca zajmują zdobywcy brązowego krążka sprzed roku Rosjanie Jewgienia Tarasowa i Władimir Morozow - 81,29 i Francuzi Vanessa James z Morganem Cipresem - 75,32.

Na liście startowej zabrakło broniącego tytułu chińskiego duetu Wenjing Sui-Cong Han, który niedawno w Pjongczangu stanął na środkowym stopniu podium.

W programie dowolnym zaprezentują się 24 solistki i 16 par sportowych.

Do mistrzostw zgłoszono 192 zawodników z 43 krajów, w tym po 37 solistek i solistów, 31 par tanecznych i 28 sportowych. 

Na czwartek zaplanowano program krótki solistów i program dowolny par sportowych.

W pierwszej konkurencji zaprezentuje się Igor Rezniczenko. Skład trzyosobowej reprezentacji Polski uzupełnia para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew.

Wyniki po programie krótkim mistrzostw świata:

solistki

1. Carolina Kostner (Włochy)    80,27 pkt

2. Alina Zagitowa (Rosja)       79,51

3. Satoko Miyahara (Japonia)    74,36

4. Kaetlyn Osmond (Kanada)      72,73

5. Maria Sockowa (Rosja)        71,80

6. Gabrielle Daleman (Kanada)   71,61

pary sportowe

1. Aliona Savchenko, Bruno Massot (Niemcy)      82,98

2. Jewgienia Tarasowa, Władimir Morozow (Rosja) 81,29

3. Vanessa James, Morgan Cipres (Francja)       75,32

4. Natalia Zabijako, Aleksander Enbert (Rosja)  74,38

5. Nicole Della Monica, Matteo Guarise (Włochy) 72,53

6. Cheng Peng, Yang Jin (Chiny)                 71,98 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL