Reklama

Reklama

MŚ łyżwiarzy szybkich: Zbigniew Bródka 13. na 1000 metrów

Zbigniew Bródka zajął dopiero 13. miejsce w wyścigu na 1000 m podczas mistrzostw świata łyżwiarzy szybkich w Heerenveen. Piotr Michalski był 16. Wygrał słynny Amerykanin Shani Davis.

Shani Davis osiągnął czas 1.08,57. Srebro zdobył Rosjanin Paweł Kuliżnikow (1.08,61), a brąz reprezentant gospodarzy Kjeld Nius (1.08,71).

Reklama

Zbigniew Bródka finiszował z czasem 1.10,14, a Piotr Michalski 1.10,29.

- Dla mnie to szczęśliwa +13+ na zakończenie czempionatu w Holandii. Widzę, że wracam do dobrej dyspozycji, wiem również jakie błędy muszę poprawić, aby szybciej jeździć. Gdzieś tam w głowie siedziała również niedawna kontuzja przywodziciela, co nie pomagało - powiedział Bródka, który w piątek był szósty na 1500 m i w wyścigu drużynowym.

Z kolei Michalski poprawił swoją "życiówkę" o 0,29. - Od dwóch dni planowałem sobie, że muszę pobić rekord życiowy. Podszedłem do debiutu w MŚ ambitnie, ale tak trzeba. Właśnie o to chodziło, aby osiągnąć najlepszy rezultat na najważniejszych zawodach w sezonie. Forma idzie w górę, nie przestraszyłem się, że będę rywalizować z takimi gwiazdami jak Shani Davis oraz Zbigniew Bródka - stwierdził Michalski.

Bródka miał słabszy czas otwarcia - 17,2, o sekundę gorszy od wicemistrza globu Rosjanina Pawła Kuliżnikowa, ale dużo lepiej spisał się w drugiej części dystansu.

- Generalnie mogłem jeszcze urwać z tego wyniku, jest się do czego przyczepić, ale z drugiej strony - jak mówiłem - dyspozycja zwyżkuje. Jeśli na otwarciu się zbyt dużo straci, później ciężko to nadrobić. U mnie zdecydowanie mocniejsze jest drugie okrążenie - dodał 30-letni Bródka, mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m.

Dziesięć lat młodszy od niego Michalski to typowy sprinter, który trenuje również 500 m. Ostatnie tygodnie, wraz z Arturami Wasiem i Nogalem, spędził pod okiem Kanadyjczyka Jeremy'ego Wotherspoona w Niemczech.

- Jeszcze są błędy, dużo do poprawy, więc tym bardziej cieszy rekord, mimo jazdy niezbyt dobrej technicznie. W tym sezonie sporo poprawiłem się też na 500 m - o sekundę, a może jeszcze uda się coś +urwać+ podczas sprinterskich MŚ w Astanie - przyznał młody łyżwiarz.

- Szesnaste miejsce w debiucie w rywalizacji z najlepszymi wygląda optymistycznie w perspektywie kolejnych występów Piotra. Cieszy również postawa Zbyszka, który jeździ coraz szybciej. Gorsze miał otwarcie, ale trzeba pamiętać o problemach zdrowotnych - podsumował trener kadry Wiesław Kmiecik, a Bródka dodał: - Moje nogi pamiętają również, że wczoraj biegły na 1500 m i w drużynówce...

Wyniki: 1. Shani Davis (USA)           1.08,57

 2. Paweł Kuliżnikow (Rosja)    1.08,61

 3. Kjeld Nuis (Holandia)       1.08,71

 4. Denny Morrison (Kanada)     1.08,72

 5. Hein Otterspeer (Holandia)  1.08,88

 6. Stefan Groothuis (Holandia) 1.09,13

...

13. Zbigniew Bródka (Polska)    1.10,14

16. Piotr Michalski (Polska)    1.10,29

Dowiedz się więcej na temat: łyżwiarstwo szybkie | Zbigniew Bródka | Piotr Michalski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama