Reklama

Reklama

MP w narciarstwie dowolnym: Witych i Sibiga złotymi medalistami

Zuzanna Witych i Bartłomiej Sibiga (oboje AZS AWF Katowice) zostali mistrzami Polski w narciarstwie dowolnym w konkurencji big air. W imprezie North Face Polish Freeskiing Open na stoku Harendy w Zakopanem wzięło udział ponad 40 zawodników z ośmiu krajów.

Witych była jedyną Polką, która rywalizowała w big air.

Reklama

Sibiga wśród mężczyzn zajął siódme miejsce, a najlepszy był Fin Pontus Penttila.

W przeprowadzeniu zawodów, zwłaszcza big air, przeszkadzał mocno wiejący halny, który w porywach osiągał nawet około 100 km/h. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano, że do punktacji zaliczone zostaną jedynie skoki z piątkowych kwalifikacji.

To pozbawiło zwycięstwa broniącego tytułu mistrza kraju Karpiela-Bułeckę.

"Sam sobie jestem winien. Wczoraj spóźniłem się na treningi i nie usłyszałem ostrzeżenia, że w sobotę skakanie może się nie udać, a wiadomo - na półfinał i finał przygotowuje się najlepsze triki. Nie rozpaczam jednak, ponieważ dużo satysfakcji dał mi występ na Uniwersjadzie w Trentino, gdzie zdobyłem srebrny medal" - podsumował zakopiańczyk.

Sibiga mimo zwycięstwa czuł pewien niedosyt.

"Oczywiście, że cieszę się z tytułu, ale były też szanse na powalczenie ze Skandynawami. Byli w zasięgu, ale pogoda pozwoliła jedynie na oddanie dwóch skoków kwalifikacyjnych" - zaznaczył.

Tego typu zawody rozgrywane są w snow parkach, czyli na wydzielonych fragmentach stoków, na których budowane są skocznie, stawiane poręcze i murki. Na nich startujący wykonują skomplikowane ewolucje - raile, gdy jeżdżą po przeszkodach oraz efektowne tricki wykonywane podczas skoku w big air.

Pogoda już wcześniej dała się we znaki organizatorom.

"Gdy mieliśmy rozpocząć budowę skoczni nie było właściwie śniegu. Na szczęście pięć dni przed imprezą przyszły mrozy, a to pozwoliło na uruchomienie armatek śnieżnych. 30 osób wyposażonych w łopaty oraz dwa ratraki zbudowało snow park w cztery dni. Normalnie zajmuje to około dwóch tygodni" - przypomniał Andrzej Lesiewski i poinformował, że do budowy skoczni o wysokości 14 m zużyto cztery tysiące metrów sześciennych śniegu.

W Soczi jako dyscyplina olimpijska zadebiutuje slopestyle, czyli jazda po trasie z ustawionymi w linii 3-4 skoczniami i 3-4 railami. Na igrzyskach zabraknie jednak reprezentantów Polski.

"Od trzech lat w PZN istnieje kadra młodzieżowa, w której są Sibiga, Karpiel-Bułecka i Palichleb. Zabrakło jednak wsparcia finansowego, więc nie udało im się wystartować w takiej ilości zawodów, żeby mieć szansę na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej" - wyjaśnił krótko trenujący kadrę narciarzy dowolnych Lesiewski.

Zawody Polish Freeskiing Open (PFO) po raz pierwszy odbyły się w 2004 roku w Zieleńcu. Od siedmiu lat rozgrywane są w Zakopanem.

Wyniki mistrzostw Polski w narciarstwie dowolnym

big air:

1. Bartłomiej Sibiga (AZS AWF Katowice)

2. Szczepan Karpiel-Bułecka (AZS AWF Katowice)

3. Paweł Palichleb (AZS UEK Kraków)

kobiety:

 1. Zuzanna Witych (AZS AWF Katowice)

Wyniki North Face Polish Freeskiing Open:

mężczyźni

big air

1.  Pontus Penttila (Finlandia)

2. Per Christian Fosse (Norwegia)

3. Ville Vuori (Finlandia

...

 7. Bartłomiej Sibiga (Polska)

rails

1. Ulrik Hopp (Norwegia)

2. Edvards Lansmanis (Łotwa)

3. Robert Szul (Polska)

kobiety

big air

 1. Zuzanna Witych (Polska)

 2. Andriejka Kryslova (Czechy)

rails

 1. Andriejka Kryslova (Czechy)

 2. Zuzanna Witych (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje