Reklama

Reklama

MP w narciarstwie dowolnym: tytuły dla Witych i Bulasa

Zuzanna Witych (AZS AWF Katowice) oraz Wojciech Bulas z Zakopanego zdobyli złote medale mistrzostw Polski w narciarstwie dowolnym. Na zakopiańskiej Gubałówce wystartowało dwudziestu zawodników i dwie zawodniczki

Zuzanna Witych (AZS AWF Katowice) oraz Wojciech Bulas z Zakopanego zdobyli złote medale mistrzostw Polski w narciarstwie dowolnym. Na zakopiańskiej Gubałówce wystartowało dwudziestu zawodników i dwie zawodniczki

Trasa zawodów składała się z dwóch części: czterech tzw. raili (poręczy i boksa), po których należało się w efektowny sposób ześliznąć, a także 12-metrowej skoczni gdzie startujący wykonywali skomplikowane ewolucje (triki) takie jak: obroty, salta czy graby (chwyty za nartę w locie).

- Sędziowie ocenili trudność, czystość oraz graby. W kwalifikacjach zawodnicy wykonywali po dwa przejazdy, a o tym kto wszedł do finałów miał zdecydować ten z najwyższą ilością punktów. Miał, ponieważ pogoda pokrzyżowała nam plany (deszcz i silna mgła) i ostatecznie o kolejności najlepszej ósemki zadecydowały wyniki kwalifikacji - wyjaśniła trener kadry polskich narciarzy dowolnych Karolina Klimek.

Reklama

Do uprawiania narciarstwa dowolnego używa się specjalnego rodzaju nart podgiętych także z tyłu - tzw. twin tip skis - co pozwala na swobodną jazdę zarówno przodem, jak i tyłem (czyli np. najazd na tzw. switch).

Slopstyle zadebiutował w tym roku na igrzyskach w Soczi. W PZN utworzona została wprawdzie trzyosobowa kadra w tej dyscyplinie (Szczepan Karpiel-Bułecka, Bartłomiej Sybiga i Paweł Palichleb), jednak zawodnikom nie udało się zgromadzić odpowiedniej liczby punktów kwalifikujacych ich do startu na ZIO.

- Może uda się to w Korei. Mam też nadzieję, że niebawem, po wywołanej kontuzją niemal dwuletniej przerwie, dołączy do kadry dzisiejsza zwyciężczyni Zuzanna Witych. W tej chwili 12. zawodników ma licencję PZN uprawniającą ich do startach w Pucharze Świata, a m.in. te mistrzostwa miały pokazać poziom kolejnych, którzy mogliby dołączyć do tego grona - dodała Klimek.

Sybiga nie wziął udziału w zakopiańskich zawodach z powodu przygotowań do startu w zawodach PŚ w Szwajcarii (7 marca). Natomiast Karpiel-Bułecka oraz Palichleb znaleźli się poza podium, ponieważ nie przewidując przerwania zawodów, tradycyjnie najlepsze tricki zachowali na przejazdy finałowe.

Medaliści mistrzostw Polski w narciarstwie dowolnym:

kobiety

1. Zuzanna Witych (AZS AWF Katowice)

2. Alina Trybus (AZS AWF Katowice)

mężczyźni

1. Wojciech Bulas (Zakopane - niezrzeszony)

2. Bartłomiej Syska (Nowy Targ - niezrzeszony)

3. Robert Szul (AZS Zakopane)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL