Reklama

Reklama

MP w łyżwiarstwie szybkim: Zbigniew Bródka wystartuje w Zakopanem

Czołówka panczenistów, w tym mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m Zbigniew Bródka, wystąpi w sobotę i niedzielę w Zakopanem w mistrzostwach kraju w wieloboju sprinterskim. Zabraknie Artura Wasia, który w tym sezonie dwa razy wygrywał w Pucharze Świata na 500 m.

Łyżwiarze startować będą dwukrotnie na 500 i 1000 m. Zaplanowane są również wyścigi ze startu wspólnego (mass start) oraz na 5000 m kobiet i 10 000 m mężczyzn, a także sprinterska rywalizacja drużynowa (3 okrążenia). Najdłuższych biegów nie udało się rozegrać pod koniec grudnia w mistrzostwach kraju na dystansach w Warszawie.

Na liście zgłoszeń MP jest 16 zawodniczek i 36 zawodników z 16 klubów, w tym niemal cała czołówka, m.in. Bródka oraz lider klasyfikacji generalnej PŚ na 1500 m Jan Szymański.

"Zbyszek po kontuzji, która się przytrafiła w Berlinie i zakłóciła przygotowania, jest już myślę w dobrej dyspozycji i z dnia na dzień coraz lepiej się prezentuje" - powiedział trener męskiej reprezentacji Wiesław Kmiecik.

Reklama

Dodał, że ze względu na kontuzję (tzw. przepuklina sportowa) Konrad Niedźwiedzki nie wystartuje na wszystkich dystansach. Uważa, iż uraz nie jest bardzo poważny, ale przeszkadza w treningach. "Chodzi głównie o dynamikę, więc on nie może w tej chwili wykonywać sprinterskich startów. To mogłoby stanowić dla niego pewne zagrożenie. Wystartuje tylko w mass starcie".

W Zakopanem zabraknie Wasia, który na co dzień trenuje w akademii w niemieckim Inzell i tam przygotowuje się do mistrzostw świata w Heerenveen (12-15 lutego).

Z kolei Krzysztof Niedźwiedzki, trener kadry kobiet przyznał, że wśród kobiet zabraknie kontuzjowanych Natalii Czerwonki i Katarzyny Bachledy-Curuś. Ze względu na problemy z kręgosłupem obie nie startowały jeszcze w tym sezonie. Zdaniem szkoleniowca, pod koniec lutego być może do rywalizacji powróci Bachleda-Curuś, zaś druga z zawodniczek raczej dopiero w przyszłym sezonie.

Program MP w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim:

sobota, 24 stycznia

kobiety - 500 m (1 bieg), 1000 m (1 bieg), ze startu wspólnego

mężczyźni - 500 m (1 bieg), 1000 m (1 bieg), ze startu wspólnego

niedziela, 25 stycznia

kobiety - 500 m (2 bieg), 1000 m (2 bieg), 5000 m, sprinterski bieg drużynowy (3 okrążenia)

mężczyźni - 500 m (2 bieg) i 1000 m (2 bieg), 10 000 m, sprinterski bieg drużynowy (3 okrążenia)


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama