Reklama

Reklama

MP w łyżwiarstwie szybkim - bezkonkurencyjni Złotkowska i Szymański

Luiza Złotkowska i Jan Szymański dominowali we wtorkowych biegach mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. Na warszawskim torze Stegny Złotkowska wygrała na 3000 m, a Szymański - na 1000 i 5000 m. Żadnego tytułu nie zdobył mistrz olimpijski Zbigniew Bródka.

Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) zwyciężyła na wszystkich dystansach indywidualnie w trzydniowych zawodach - 500, 1000, 1500 i 3000 m.

Reklama

Szymański (AZS AWF Poznań), lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 1500 m, był najlepszy w MP w tej konkurencji, a także na 1000, 3000 i 5000 m. Na sprinterskim dystansie 500 m zwyciężył Artur Waś (Poroniec Poronin), który również znakomicie radzi sobie w tym sezonie PŚ (dwa zwycięstwa, podobnie jak Szymański).

W punktacji wielobojowej zdecydowanie triumfowali Złotkowska i Szymański.

Ani razu na najwyższym stopniu podium nie stanął złoty medalista igrzysk z Soczi Bródka (Błyskawica Domaniewice). W poniedziałek na ulubionym dystansie był trzeci, z kolei we wtorek o ponad sekundę przegrał z Szymańskim na 1000 m. Natomiast w wyścigu na 5 km Bródki w ogóle zabrakło na podium. Inna sprawa, że od dłuższego czasu zmaga się z urazem pachwiny, poza tym w okresie przygotowawczym mniej trenował, a jego głównym celem są lutowe mistrzostwa świata na dystansach w Heerenveen.

Kłopoty ze zdrowiem ma też Niedźwiedzki, również specjalizujący się na 1000 i 1500 m. Trener reprezentacji Wiesław Kmiecik w rozmowie z PAP stwierdził, że Bródki i Niedźwiedzkiego zabraknie w składzie na mistrzostwa Europy w wieloboju, które w dniach 10-11 stycznia odbędą się w Czelabińsku. Do Rosji pojedzie za to Szymański.

- Szymański okazał się nie tylko najzdrowszy z trójki medalistów olimpijskich (w Soczi Polacy wywalczyli brąz drużynowo - red.), ale przede wszystkim był w najwyższej formie. Być może dla wielu kibiców zaskoczeniem była jego wygrana na 1000 m. Spodziewałem się takiego rozstrzygnięcia, choć też nie przypuszczałem, że będzie miał tak dużą przewagę - powiedział Kmiecik.

W kobiecej ekipie w ME nie będzie startowała Złotkowska, która wraz z Witoldem Mazurem (asystent głównego szkoleniowca Krzysztofa Niedźwiedzkiego) ma w najbliższych dniach wyjechać na zgrupowania na Teneryfę (rowerowe) i do Włoch (typowo lodowe).

- Wyjazd w ciepłe miejsce jest dobrym pomysłem, mogłaby tam przekręcić sporo kilometrów na rowerze. Jeszcze jest sporo czasu do najważniejszych imprez - MŚ na dystansach oraz marcowych MŚ w wieloboju w Calgary. W Kanadzie zawody odbędą się na bardzo szybkim torze, który odpowiada parametrom drobnej Luizy - przyznał Mazur.

Największe szanse na przełamanie Złotkowskiej na Stegnach, pod nieobecność kontuzjowanych Katarzyny Bachledy-Curuś i Natalii Czerwonki, miała Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice). Za każdym razem plasowała się jednak na drugiej lokacie.

- Były zakusy, że Woźniak powalczy skutecznie ze Złotkowską na 3000 m, Kaśka prowadziła nawet po trzech okrążeniach, ale później dopadł ją pech. W trakcie biegu uszkodziła się jej łyżwa, bardzo się męczyła, bo nie miała z czego się odbijać, lecz dowiozła srebro - powiedział Krzysztof Niedźwiedzki.

Jego syn - Konrad, podobnie jak Bródka, nie sięgnął ani razu po złoto. We wtorek był trzeci na 5000 m, zaś w ogóle nie wystąpił na 1000 m. Wcześniej zrezygnował z udziału w drugim biegu na 500 m, choć na półmetku rywalizacji sprinterów przegrywał tylko z Wasiem.

- Badanie wykazało, że mam tzw. przepuklinę sportową. To bolesny uraz, uniemożliwijący m.in. normalne rozpędzanie się na pierwszych kilkudziesięciu metrach. Po wtorkowym badaniu USG okaże się, czy konieczna będzie operacja, czy poczekamy z nią kilka tygodni - wyjaśnił Konrad Niedźwiedzki.

Przy okazji MP seniorów, rozgrywany był też krajowy czempionat młodzieżowców. W punktacji wielobojowej pierwsze pozycje zajęli Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) i Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg).

Wyniki 3. dnia MP na dystansach:

kobiety:

3000 m:

1. Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) 4.31,03

2. Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice)          4.34,52

3. Aleksandra Goss (Stegny Warszawa)             4.38,45

bieg drużynowy:

1. AZS AWF Katowice               3.31,42

(Urszula Włodarczyk, Magdalena Czyszczoń, Angelika Fudalej)

2. Dziewiątka Tomaszów Mazowiecki 3.40,26

(Karolina Gąsecka, Karolina Bosiek, Iga Kapruziak)

3. Pilica Tomaszów Mazowiecki     3.46,23

(Ewelina Cieślik, Aleksandra Kapruziak, Aleksandra Dębowska)

wielobój:

1. Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) 169,487 pkt

2. Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice)          172,378

3. Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice)           177,423

mężczyźni:

1000 m:

1. Jan Szymański (AZS AWF Poznań)           1.12,87

2. Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice) 1.14,05

3. Artur Nogal (Legia Warszawa)             1.15,12

5000 m:

1. Jan Szymański (AZS AWF Poznań)            6.53,19

2. Sebastian Druszkiewicz (AZS AWF Katowice) 6.55,42

3. Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice)    6.59,89

wielobój:

1. Jan Szymański (AZS AWF Poznań)           155,854 pkt

2. Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice)   156,642

3. Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice) 159,518

Triumfatorzy młodzieżowych MP:

 500 m - Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) i Piotr Michalski (Górnik Sanok)

1000 m - Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) i Piotr Michalski (Górnik Sanok)

1500 m - Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) i Aleksander Puszkarski (Stegny Warszawa)

3000 m - Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) i Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg)

5000 m - Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg)

wielobój - Angelika Fudalej (AZS AWF Katowice) i Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama