Reklama

Reklama

ME w łyżwiarstwie figurowym. Sześcioro biało-czerwonych wystąpi w Mińsku

Sześcioro reprezentantów Polski wystąpi w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym, które w środę rozpoczną się w Mińsku. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew w tańcach na lodzie chcą pojechać czyste programy i walczyć o miejsce w czołowej dziesiątce.

W stolicy Bialorusi, poza eksportowym w ostatnich latach duetem Axla Toruń, w tańcach zaprezentują się także Justyna Plutowska i Jeremie Flemin, a poza tym wystapią solista Igor Rezniczenko (wszyscy GKS Stoczniowic Gdańsk) i solistka Elżbieta Gabryszak (ŁKS Soła Oświęcim).

"Zawsze podchodzę do startów Natalii i Maksa z wielką pokorą, ale wierzę, że przy dobrym występie wynik musi być dobry. Mam nadzieję, że moi zawodnicy są w stanie przejechać oba programy w skupieniu i na pełnej kontroli. Wtedy rezultat końcowy i miejsce będzie dobre bądź bardzo dobrze. Zależy mi głównie na tym, żeby para zaprezentowała swoją najlepszą w danym dniu dyspozycję" - powiedziała PAP Sylwia Nowak-Trębacka, opiekunka pary, która dwa lata temu zajęła najwyższe w karierze, ósme miejsce w mistrzostwach Europy. 

Reklama

Dodała, że poziom zaprezentowany przez nich w zawodach Mentor Cup w Toruniu był bardzo dobry i przejazdy na takim poziomie albo troszeczkę lepszym ucieszyłyby ją w Mińsku.

"Myślę, że druga polska para w tańcach śmiało może mierzyć w wysokie miejsce w drugiej dziesiątce. Po igrzyskach olimpijskich, szczególnie wśród par na średnim poziomie, zrobiła się duża przestrzeń do zagospodarowania i można ją wykorzystać. W czołówce także wszystko kształtuje się troszeczkę na nowo, ale trzeba pamiętać, że par prezentujących bardzo wysoki poziom łyżwiarski znacznie więcej niż miejsc na górze stawki" - wspomniała Nowak-Trębacka.

W konkurencji solistek nie może jeszcze reprezentować Polski Jekatierina Kurakowa, która wciąż nie ma zgody Międzynawowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) na start w biało-czerwonych barwach w zawodach międzynarodowych. Będzie to możliwe dopiero w przyszłym sezonie, ale już w grudniu urodzona w 1992 roku zawodniczka została bez najmniejszych problemów mistrzynią Polski seniorek.

"Ona bez problemu będzie walczyć o dodatkowe miejsca dla innych Polek w najważniejszych zawodach, a nie zabierać je naszym dziewczynom. Niestety nie do końca rozumie to prezes związku, który zabronił Katii startu w mistrzostwach Polski juniorek, mimo bardzo dobrego startu w mistrzostwach Polski seniorek, do których jednak została dopuszczona za zgodą związku, choć wtedy także nie znajdowała się jeszcze w polskim rankingu" - zauważyła Nowak-Trębacka.

Gabryszak będzie chciała w Mińsku poprawić 34. miejsce z ubiegłorocznych ME. Rezniczenko zajął wówczas 24. pozycję.

W Moskwie w 2018 roku złote medale zdobyli solista z Hiszpanii Javier Fernandez, Rosjanka Alina Zagitowa, para sportowa jej rodaków Jewgienija Tarasowa i Władimir Morozow, a w tańcach na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentujący Francję Gabriella Papadakis oraz Guillaume Cizeron.

Program mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym w Mińsku:

środa, 23 stycznia

program krótki solistek

program krótki par sportowych

czwartek, 24 stycznia

program krótki solistów

program dowolny par sportowych

piątek, 25 stycznia

program krótki w tańcach na lodzie

program dowolny solistek

sobota, 26 stycznia

program dowolny solistów

program dowolny w tańcach na lodzieReklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL