Reklama

Reklama

Łyżwiarze szybcy za oceanem rozpoczynają wyścig o igrzyska

Dwanaścioro polskich łyżwiarzy szybkich wystąpi w listopadowych Pucharach Świata w Calgary (Kanada) oraz Salt Lake City (USA). - To najważniejsze zawody w kwalifikacjach olimpijskich - uważa sekretarz generalny PZŁS-u Grzegorz Kałowski.

Dwanaścioro polskich łyżwiarzy szybkich wystąpi w listopadowych Pucharach Świata w Calgary (Kanada) oraz Salt Lake City (USA). - To najważniejsze zawody w kwalifikacjach olimpijskich - uważa sekretarz generalny PZŁS-u Grzegorz Kałowski.

- Już kilka dni temu, jako pierwszy do Kanady udał się Artur Waś. W niedzielę 27 października za ocean polecą: Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska oraz Maciej Biega, Zbigniew Bródka, Roland Cieślak, Sebastian Druszkiewicz, Konrad Niedźwiedzki, Artur Nogal i Jan Szymański. Kadra jest w komplecie bez żadnych kłopotów, poza drobnymi przeziębieniami - powiedział Kałowski.

W Calgary (8-10 listopada) i Salt Lake City (15-17.11) "Biało-czerwoni" powalczą o kwalifikacje na przyszłoroczne igrzyska w Soczi.

- To są najszybsze tory na świecie i właśnie na nich zapewne rozstrzygnie się rywalizacja o olimpiadę. W kwalifikacjach brane są pod uwagę czasy na poszczególnych dystansach w czterech pucharowych zawodach, także w Astanie i Berlinie, ale jeśli kogoś zabraknie w Calgary i Salt Lake City, to będzie mógł myśleć o igrzyskach, ale w... 2018 roku. Wszyscy najlepsi za dwa tygodnie stawią się za oceanem - stwierdził Kałowski, który jest również szefem wyszkolenia PZŁS-u.

W wyścigach indywidualnych panczeniści startują na dziesięciu dystansach, na których w Soczi walczyć będzie następująca liczba olimpijczyków: kobiety - 36 (na 500, 1000 i 1500 m), 28 (3000) i 16 (5000), mężczyźni - 40 (500, 1000, 1500), 28 (5000), 16 (10 000).

- Być może za oceanem zapewnimy sobie 12 kwalifikacji, czyli wywalczą je wszyscy nasi reprezentanci. Później to już będzie praktycznie niemożliwe - dodał.

Liderem ekipy narodowej jest 29-letni Bródka, który w poprzednim sezonie triumfował w klasyfikacji generalnej PŚ na dystansie 1500 m.

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Calgary i Salt Lake City:


Reklama

kobiety: Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska (obie LKS Poroniec Poronin), Natalia Czerwonka (MKS Cuprum Lubin), Katarzyna Woźniak (WTŁ Stegny Warszawa);

mężczyźni: Maciej Biega (SKŁ Górnik Sanok), Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice), Roland Cieślak (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki), Sebastian Druszkiewicz (AZS Zakopane), Konrad Niedźwiedzki, Artur Nogal, Jan Szymański, Artur Waś (wszyscy LKS Poroniec Poronin).

PŚ zaliczane do kwalifikacji olimpijskich:

8-10 listopada            Calgary (USA)

15-17 listopada           Salt Lake City (USA)

29 listopada - 1 grudnia  Astana (Kazachstan)

6-8 grudnia               Berlin (Niemcy)

Reklama

Reklama

Reklama