Reklama

Reklama

Litewscy łyżwiarze pozbawieni odznaczeń. Wszystko przez występ w Rosji

Prezydent Gitanas Nauseda skreślił z listy osób odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy znaną litewską parę łyżwiarzy figurowych Margaritę Drobiazko i Povilasa Vanagasa. W ocenie szefa państwa sportowcy "wymazali swoje osiągnięcia cynicznym aktem uczestnictwa w komercyjnej imprezie w Soczi”.

"Dość tego! Podpisałem dekret skreślający Margaritę Drobiazko i Povilasa Vanagasa z listy odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy, po tym, gdy zhańbili imię osób odznaczonych" - napisał prezydent na Facebooku.

"Nie mam wątpliwości, że ta para w tańcach na lodzie była wspaniałymi sportowcami, ale ich zasługi dla państwa litewskiego, za które zostali uhonorowani w 2000 roku, zostały wymazane przez ich cyniczny akt udziału w komercyjnej imprezie w Soczi, w czasie, gdy w ukraińskiej wojnie przelewa się niewinna krew" - podkreślił Nauseda.

Reklama

W ubiegłym tygodniu na Litwie oburzenie wywołał wpis w mediach społecznościowych byłej rosyjskiej tancerki na lodzie Tatiany Nawki - prywatnie żony Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Rosji - że jej projekt "Jezioro łabędzie" zostanie zaprezentowany w Soczi 9 sierpnia z udziałem m.in. Margarity Drobiazko i Povilasa Vanagasa.

Przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen również oznajmiła we środę, że "występ litewskich łyżwiarzy na imprezie zorganizowanej przez małżonkę tuby Kremla w Soczi przekreśla ich osiągnięcia".

Łyżwiarze pozbawieni litewskiego obywatelstwa?

Czmilyte-Nielsen poinformowała, że rozważana jest też możliwość pozbawienia Margarity Drobiazko, Rosjanki i żony Vanagasa, litewskiego obywatelstwa, które jej zostało przyznane w drodze wyjątku w 1993 roku.

Czytaj też: Walijewa poniesie konsekwencje? Rosjanie kończą dochodzenie w sprawie dopingu

"Obecne prawo na Litwie nie przewiduje możliwości pozbawienia obywatelstwa. Taką możliwość prawną należy stworzyć" - oznajmiła przewodnicząca Sejmu.

Drobiazko i Vanagas zdobyli pierwsze w historii medale dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym. Uczestniczyli w pięciu igrzyskach olimpijskich.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL