Reklama

Reklama

K2 zdobyte zimą. Nirmal Purja: Wszedłem na szczyt bez użycia tlenu z butli

Po historycznym zdobyciu K2 zimą, czego dokonało w sobotę 16 stycznia 10 Nepalczyków, wśród znawców rozgorzała burzliwa dyskusja, dotycząca użycia przez członków wyprawy butli z tlenem. Przodujący całej grupie Nimral Purja przyznał jednak, że podczas wspinaczki na szczyt nie wspomagał się dodatkowym tlenem. Dzięki temu jego wyczyn jest jeszcze bardziej wyjątkowy.

16 stycznia zapisał się złotymi zgłoskami w historii himalaizmu. Oto bowiem grupa 10 Nepalczyków zdobyła zimą ostatni z nieposkromionych o tej porze roku ośmiotysięczników.

Na szczyt K2 wspięli się: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.

Wielu podważało wielki wyczyn Nepalczyków, odwołując się do użycia przez nich butli z tlenem. Do grona tych osób należał między innymi polski himalaista Adam Bielecki.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź!

Reklama

- Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu? - pisał Bielecki na Twitterze.

Nirmal Purja - dowódca historycznej wyprawy - poinformował jednak, że w drodze na szczyt K2 nie wspomagał się tlenem z butli.

- Bezpieczeństwo mojego zespołu jest i zawsze było moim najwyższym priorytetem. Do tej pory poprowadziłem 20 udanych wypraw i wszyscy członkowie mojego zespołu wrócili do domu tak, jak z niego wyszli, czyli bez utraty palców u rąk i nóg. Tym razem podjąłem jednak przemyślane ryzyko i kontynuowałem drogę bez dodatkowego tlenu. Moja pewność siebie, znajomość sił i możliwości własnego ciała oraz doświadczenie zdobyte podczas wspinaczek na 14 ośmiotysięczników pozwoliły mi nadążyć za resztą członków zespołu, a jednocześnie przewodzić. Zadanie wykonane! K2 zdobyte zimą bez dodatkowego tlenu! - napisał Purja na własnej stronie internetowej.

Bielecki pogratulował mu jego wyczynu.

- Nims potwierdził, że szedł bez tlenu. I to jest news! Szanuję to - przyznał na Twitterze.

TB

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy