Reklama

Reklama

K2 zdobyte zimą. Członkowie wyprawy są w drodze powrotnej

Docierają do nas kolejne dobre informacje z Karakorum! Członkowie wyprawy, która jako pierwsza w historii zdobyła zimą K2, wrócili już bezpiecznie z wierzchołka góry do obozu IV, a następnie III - poinformował członek ekipy Chhang Dawa.

To właśnie Chhang Dawa przekazał światu historyczną wiadomość o zdobyciu drugiego najwyższego szczytu na świecie.

Reklama

"Zrobiliśmy to, uwierzcie mi, zrobiliśmy to - wejście na szczyt, którego wcześniej nikt nie dokonał" - napisał ok. godziny 13. czasu polskiego. (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ - kliknij). 

Kolejne dobre informacje członek historycznej wyprawy przekazał tuż po 17 naszego czasu. 

- 10 himalaistów bezpiecznie dotarło do obozu IV. Wszystko jest w porządku, wszyscy są w dobrej formie - napisał w mediach społecznościowych Chhang Dawa.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź!

Obóz IV ulokowany jest na wysokości ok. 7800 m n.p.m. Przypomnijmy, że szczyt K2 wznosi się na wysokości 8 611 m n.p.m.

W obozie III ekipa zameldowała się po 18. polskiego czasu. Większość załogi ma tam na razie pozostać. W dalszą drogę udały się jedynie dwie osoby - Sona Sherpa oraz oraz Gelje Sherpa.

W ataku szczytowym przy użyciu butli z tlenem brało udział dziesięciu wspinaczy: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.

TB

Dowiedz się więcej na temat: K2 | himalaizm | karakorum

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama