Reklama

Reklama

Historia IO - Turyn 2006

W Turynie zawiedli wielcy faworyci. Najlepiej było to widać na przykładzie narciarstwa alpejskiego. Bode Miller nie zdobył ani jednego medalu, a Hermann Maier zdołał wywalczyć jedynie srebro i brąz. Polacy wywalczyli dwa medale.

Klasyfikację medalową wygrali Niemcy, a bohaterem reprezentacji naszych zachodnich sąsiadów był biathlonista Michael Greis. Przyćmił on samego Ole Einara Bjoerndalena, triumfując w dwóch biegach indywidualnych (15 i 20 km) oraz wraz ze swoimi kolegami w sztafecie 4x7,5 km.


Najwięcej krążków we Włoszech zdobył jednak kto inny. Koreańczyk Hyon Soo Ahn był klasą samą dla siebie w short-tracku. Jego trzem złotym i jednemu brązowemu medalowi niewiele ustąpił wyczyn rodaka z krótkiego toru Sun Yu Jina, który trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.

Z naszej perspektywy zakończyło się nie najgorzej, choć było blisko blamażu. Dopiero w ostatnich dniach igrzysk brąz zdobyła wschodząca gwiazda narciarstwa biegowego Justyna Kowalczyk, a srebro w biegu masowym na 15 km dołożył biatlonista Tomasz Sikora.

Adam Małysz tym razem był 7. i 14., ale za to jego dobre skoki w drużynówce sprawiły, iż nasz zespół (Małysz, Stefan Hula, Kamil Stoch, Robert Mateja) zajął doskonałą piątą lokatę.

Reklama

Czołówka klasyfikacji medalowej

        kraj    medale    zł.    sr.    br.
1.    Niemcy    (29)    11    12    6

2.    USA    (25)        9    9    7

3.    Austria    (23)    9    9    7

4.    Rosja    (22)      8    6    8

5.    Kanada    (24)    7    10    7

...

20. Polska     (2)   0  1  1

Multimedaliści


zawodnik       (kraj)    konkuren.    zł-sr-br

Hyon Soo Ahn (KOR)    s.track    3    0    1

Michael Greis (GER)    biatlon      3    0    0

Sun Yu Jin (KOR)    s.track        3    0    0

Ole Einar Bjoerndalen (NOR)    biathlon    0    2    1

Hermann Maier (AUT)    n.alp.    0    1    1 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL